Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Handel ludźmi – Polska krajem tranzytu i przeznaczenia [WIDEO]

Facebook Twitter

Dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe, nieustannie starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. Nie tylko w tym dniu...

handel ludźmi
fotk. KGP

Handel ludźmi, nazywany często współczesnym niewolnictwem, to przestępstwo, które uderza w podstawowe wartości człowieka, takie jak wolność i godność. To działalność obejmująca werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, często za pomocą przemocy, groźby, uprowadzenia, podstępu, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności.

Przestępcy oferują różne korzyści, najczęściej pieniądze, osobom sprawującym opiekę lub nadzór nad innymi, w celu ich wykorzystania, nawet za ich zgodą, w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania. Wykorzystanie ofiar może również obejmować pracę lub przymusowe usługi, żebractwo, niewolnictwo lub inne formy wykorzystania, poniżające godność człowieka. W niektórych przypadkach przestępcy pozyskują komórki, tkanki i narządy wbrew przepisom ustawy.

Handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, przestępstwem na świecie, które przynosi największe zyski grupom przestępczym. W ostatnich latach najczęściej spotykanymi formami wykorzystywania ofiar są prostytucja i praca przymusowa. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są osoby decydujące się na emigrację.

Polska, która była kiedyś krajem wyłącznie pochodzenia ofiar, stała się teraz państwem zarówno tranzytu, jak i przeznaczenia. Ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej i państw azjatyckich, natomiast polskie ofiary są najczęściej wykorzystywane w krajach Europy Zachodniej.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, podobnie jak w innych komendach wojewódzkich w kraju, działa specjalny zespół do walki z handlem ludźmi. Polska Policja współpracuje na poziomie krajowym z różnymi organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej, takimi jak: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja La Strada, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie PoMOC, Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.

Z uwagi na międzynarodowy charakter przestępstwa handlu ludźmi, działania często wykraczają poza granice Polski. W tym kontekście, polska Policja współpracuje z polskimi i zagranicznymi oficerami łącznikowymi, a także międzynarodowymi instytucjami policyjno-prokuratorskimi: Interpolem, Europolem, Eurojustem czy Frontexem.

W Biurze Kryminalnym KGP funkcjonuje obecnie specjalna infolinia, z pomocą której można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc – +48 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres: [email protected], można często zapobiec ludzkim tragediom.

O przestępstwie, jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zagrożeniami i gdzie zwrócić się po właściwą pomoc.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024