Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hospicjum w Rybniku: trwa poszukiwanie firmy, która dokończy budowę

Facebook Twitter

Jeśli w drugim przetargu wyłoniony zostanie solidny wykonawca, to hospicjum w Rybniku ma być gotowe w 2025 roku.

Budowa hospicjum w Rybniku

Jeszcze przez nieco ponad dwa tygodnie, do połowy stycznia urzędnicy z Rybnika czekają na zgłoszenia od firm, które chcą dokończyć budowę pierwszego w mieście stacjonarnego hospicjum. Niedawno ogłoszono drugi przetarg na realizację inwestycji. Z pierwszy wykonawcą, miasto rozwiązało umowę w styczniu tego roku.

To nasze drugie podejście. Mam nadzieję, że zgłosi się rzetelny wykonawca
– podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Po rozwiązaniu umowy z pierwszym wykonawcą, wykonane przez niego prace, a było ich stosunkowo niewiele, bo inwestycja realizowana przy ulicy Barbórki w dzielnicy Niedobczyce, nie wyszła nawet ponad poziom fundamentów, zostały rozliczone, a wykonawcy wypłacono 3 mln zł za zrealizowany fragment prac.

Na nowo została oszacowana także wartość zadania, które obecnie kosztować ma ok. 35 mln złotych. Kwota ta uwzględnia zakres wykonanych do tej pory prac, urealnia też koszty, wynikające z aktualnych wartości rynkowych robót i usług koniecznych do realizowania w ramach tego przedsięwzięcia. Tym samym konieczne stało się zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Miasta. Zmiany w budżecie rybniccy radni uchwalili na wrześniowej sesji rady miasta, przeznaczając na to zadanie dodatkowe 14,2 mln zł. Przypomnijmy, że inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 10 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łączne nakłady na budowę hospicjum, na lata 2021- 2025 to więc w tej chwili kwota nieco ponad 40 mln zł (w tym 30 mln zł to środki budżetu miasta).

Jeśli w kolejnym przetargu wyłoniony zostanie solidny wykonawca, to budowa hospicjum powinna zostać zakończona w 2025 roku.

W stacjonarnym hospicjum znajdzie się miejsce dla 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej. W ramach inwestycji powstanie budynek hospicjum stacjonarnego wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym drogą wewnętrzną, parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenów zielonych. Prowadzeniem hospicjum ma się zajmować Fundacja Puls-Med.

Budowa hospicjum w Rybniku

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj