Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

HOYM Industry FEST w Rybniku – maszyna parowa sercem wyjątkowego multimedialnego pokazu

Facebook Twitter

Ponad 100-letnia, cały czas działająca maszyna parowa - jedna z perełek Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku - zostanie wykorzystana przez artystów podczas - HOYM Industry FEST.

HOYM Industry FEST w Rybniku

W najbliższą sobotę (30.09.) rusza tam siódma edycja HOYM Industry FEST w Rybniku. Koncerty, performance, wystawy, warsztaty i specjalne strefy dla miłośników retro komputerów – to wszystko czeka na tych, którzy pojawią się na „hoymie” Główną atrakcją będzie multimedialny pokaz z udziałem maszyny parowej – zapowiada w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, Andrzej Kieś z Zabytkowej Kopalni Ignacy organizator festiwalu:

Andrzej Kieś: Będziemy świadkami wyjątkowego performansu audiowizualnego. Bartłomiej Talaga – łódzki artysta multimedialny, który gościł w Zabytkowej Kopalni Ignacy, przy okazji Rybnik Photo Festivalu zobaczył tą maszynę w akcji i zaproponował, że stworzy na żywo multi-artystyczny audiowizualny show, z wykorzystaniem działającej maszyny parowej. Także będziemy słyszeć dźwięki tej maszyny wzbogacone o elektroniczne dźwięki generowane przez Bartłomieja Talage. A to wszystko okraszone grą świateł i projekcjami wideo.

HOYM Industry FEST w Rybniku to niezwykła mieszanka  muzyki, światła

O samej maszynie parowej jej historii i temu jak udało ją się przywrócić do życia opowie podczas prelekcji Alojzy Szwachuła prezes stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy. HOYM Industry FEST to oczywiście koncerty, będzie nieco łagodniej niż przed laty – mówi Andrzej Kieś:

Andrzej Kieś: Postanowiliśmy zrobić tą edycję bardziej kompaktową, bardziej zwartą. Będziemy świadkami czterech koncertów muzyki elektronicznej i gatunków pokrewnych. Tym razem nie będzie hardkorowych hałasów, nie będzie metalu, będzie więcej dźwięków kontemplacyjny, będzie więcej dźwięków poszukujących, nastrojowych. Będą to dźwięki również oparte na elektronice, na industrialu, lecz będzie też zespół, który wykonuje rodzaj muzyki na rockowym instrumentarium.

Koncerty, prelekcje, wystawy – siódmy HOYM Industry FEST w Rybniku

Na festiwalu zagra Doctor Visor, Rozmazani, SmoGGG, ARRM. Koncerty odbywać się będą w nadszybiu Kościuszko i w plenerze:

Andrzej Kieś: Doktor Visor, opolanin, lecz mający swoje związki z Rybnikiem, wykonuje muzykę elektroniczną nurtu „sync wave” „dark wave”, inspirowaną klimatem, który kreował na kartach swojej powieści Lovecraft, czyli będzie tajemniczo, mrocznie i niepokojąco. Wystąpi SMOGGG z Krakowa, wieloosobowy smok. Będzie to bardzo eksperymentalna muzyka z wykorzystaniem rockowego instrumentarium, lecz także elektronicznego saksofonu. Wystąpi również duet krakowsko-łódzki „Rozmazani”, osoby bardzo zaangażowane nie tylko w elektroniczną scenę, lecz także w fotografię industrialną, video przedstawiające uroki architektury industrialnej. Ostatni zespół, który zamknie nasz festiwal to zespół ARRM z Sosnowca. W jego składzie można znaleźć Artura Rumińskiego. Jest to znana postać tutaj w naszym polskim undergroundzie,  znany z takich zespołów jak Furia, Mentor i kilku eksperymentalnych projektów. W ARRM eksploruje bardziej taką nostalgiczną, łagodną stronę swojej muzycznej wrażliwości. (…)

Studio Radia 90 odwiedził Doctor Visor, jak mówił koncerty w zabytkowej scenerii dawnej kopalni to niezwykłe przeżycie:

Doctor Visor: Już miałem przyjemność grać na festiwalu na drugiej edycji pod nieco innym szyldem, z nieco innym repertuarem. Tym razem pojawiam się jako Doctor Visor. To jest taki pierwszy koncert w Rybniku. To jest absolutnie niezwykłe doświadczenie i myślę, że dobrze pasuje do muzyki elektronicznej, która też ma gdzieś tam industrialne elementy, ale to, w jaki sposób ta kopalnia została odrestaurowana, to jak ona prezentuje się, jak też integruje pewną społeczność jako region poprzemysłowy, jest naprawdę świetną sprawą.  I móc być tam goście, móc występować to jest coś, co na pewno daje dużo satysfakcji. Można spodziewać się trzech kwadransów, dość intensywnych dźwięków i muzyki, która trochę postraszy, przyspieszy bicie serca, ale mam nadzieję, że tak samo jak mi dużo satysfakcji daje jej granie, tak samo słuchacze będą mogli również odczuć tę satysfakcję z uczestniczenia w tym występie.

Podczas festiwalu nie tylko dźwięki i prelekcje. Stałym punktem od kilku lat jest ciesząca się ogromną popularnością wystawa dawnych gier i komputerów. Początek Hoym Industrii Fest w sobotę 30 września o godz. 14.

Program:

14.00 – Alojzy Szwachuła (sprężarkownia) – prelekcja
16.00 – Bernard Bay (sprężarkownia – strefa relaksu) – wernisaż
17.00 – Bartłomiej Talaga (maszynownia Kościuszko) – performance
18.00 – Doctor Visor (nadszybie Kościuszko) – koncert
19.00 – Rozmazani (plener) – koncert
20.00 – SmoGGG (nadszybie Kościuszko) – koncert
21.00 – ARRM (plener) – koncert
Ponadto:

11.00 – 19.00 Dawne Komputery i Gry (maszynownia Głowacki)
14.00 – 18.00 warsztaty (plener)

Bilety:

  • bezpłatnie: koncerty w plenerze (Rozmazani, ARRM), wystawy + wernisaż, warsztaty, strefa retro komputerów
  • prelekcja Alojzego Szwachuły z pokazem maszyny parowej w ruchu, performance w maszynowni (Bartłomiej Talaga) oraz koncerty w nadszybiu Kościuszko (Doctor Visor, SmoGGG) – 10 zł normalny, 1 zł ulgowy KUPISZ TUTAJ

Bilety zakupione online należy wymienić na opaski w kasie biletowej Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Tego dnia, ze względu na ograniczone godziny otwarcia wystawy „Wiek pary” w nadszybiu Kościuszko (11.00 – 15.00), bilety na zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy dostępne będą w promocyjnych, obniżonych cenach: 25 zł normalny, 15 zł ulgowy, w cenie także wydarzenia Hoym Industry Fest 7, dostępne w kasie biletowej w dniu wydarzenia.

Będzie także możliwy upgrade zakupionych online biletów na festiwal, by obowiązywały także na zwiedzanie Kopalni (15 zł).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj