Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tylko u nas! Biogazownia w Rybniku będzie uciążliwa dla ludzi? Jak z takim sąsiedztwem radzą sobie mieszkańcy Jarocina? Sprawdzamy to!

Facebook Twitter

Biogazownia w Rybniku ma powstać w dzielnicy Niewiadom. Mieszkańców pytamy więc o to, czy obawiają się takiego sąsiedztwa? Z kolei pytanie: jak żyje się w cieniu tak specyficznego zakładu - nasz specjalny wysłannik zadał mieszkańcom Jarocina, gdzie biogazownia funkcjonują od lat. Tamtejszy zakład w najbliższy weekend odwiedzą także rybniczanie, by na własne oczy przekonać się jak działa.

Biogazownia w Rybniku - tak wygląda obiekt w Jarocinie
Biogazowania w Jarocinie

Biogazownia w Rybniku ma powstać w dzielnicy Niewiadom

Biogazownia w Rybniku – ta sprawa, ten temat elektryzuje mieszkańców Niewiadomia. Miasto Rybnik zdecydowało, że właśnie w tej dzielnicy, jeżeli uda się pozyskać 100 mln złotych dofinansowania – powstanie taki zakład. Wcześniej, na biogazowanię nie zgodzili się mieszkańcy Chwałowic. 1600 podpisów pod petycją sprawiło że urzędnicy szukali innej lokalizacji. W grę wchodziła gmina Marklowice, ulica Kolberga w Boguszowicach, oraz właśnie tereny pogórnicze w Niewiadomiu przy ulicy Sportowej.

Czy mieszkańcy tej dzielnicy zgadzają się budowę biogazowni i czego się ewentualnie boją ? Sprawdzał to Arkadiusz Żabka. Co usłyszał? Opinie są przeróżne:

Absolutnie nie. Zrobili nam piękną Kopalnię Ignacy, a teraz chcą stawiać obok biogazownię (…) Jest to potrzebne dla środowiska. Część społeczeństwa jest taka, że ludzie nie mają o tym pojęcia, co to w ogóle jest, ale i, bo nie, bo ktoś ich na to tak nastawił…

Sama biogazownia to nie jest zły temat, ale przewożenie tych odpadów i składowanie… Jeżeli nie będzie zamkniętych pomieszczeń, to smród nas zabije…

W sobotę (16.03) mieszkańcy Niewiadomia mogą pojechać z wizytą studyjną do Jarocina, gdzie działa biogazownia. Tymczasem nasz reporter odwiedził już mieszkańców tego miasta i pytał czy zakład jest dla nich uciążliwy. Posłuchajcie głosu mieszkańców Jarocina, którzy z biogazownią w sąsiedztwie żyją od lat:

Ja nic nie czuje, mi nic nie przeszkadza. Wolę jak to spalą, niż by te śmieci miały się po lasach kulać. (…) Czuć czasem, ale to zależy z której strony wiatr wieje. Generalnie nie narzekamy, mieszkam tu 14 lat, da się wytrzymać. (…) Nie ma żadnych szczurów, robaków, nie ma problemu (…)

Owszem w tym mieście – jak donoszą choćby lokalne media – mieszkańcy skarżą się okresowo na smród roznoszący się po okolicy. Kontrole Inspektoratu Środowiska wykazały jednak, że źródłem nieprzyjemnych zapachów nie jest ten zakłada, a są one efektem realizowanych w okolicy miasta prac polowych. I jeszcze jedna kwestia – mieszkańcy nie mają większych zastrzeżeń co do funkcjonowania zakładu, ale do sposobu składowania odpadów, ich ilości oraz transportu.

Przypomnijmy, biogazownię w Rybniku Niewiadomiu chce wybudować spółka miejska – Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego. W grudniu ubiegłego roku złożyła ona wniosek do Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska o dofinansowanie w kwocie 100 mln złotych na budowę instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych w technologii biogazowni.

Wyjazd studyjny do biogazowni:
Ilość miejsc jest ograniczona – chętnych do udziału w wyjeździe prosimy o zgłoszenia do czwartku, 14 marca, do godz. 16.00, pod nr tel.: 453 057 684 lub mailem: [email protected]

Wyjazd jest nieodpłatny, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Organizatorem wyjazdu jest Zarząd Spółki Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego.
Plan wyjazdu – sobota 16 marca:

6.45 – zbiórka na parkingu Zabytkowej Kopalni Ignacy
7.00 – wyjazd do Jarocina
11.00-14.00 – zwiedzanie biogazowni
14.00 – wyjazd do Rybnika
18.00 – powrót do Rybnika (parking zabytkowej Kopalni Ignacy)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj