Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ile waży Adam Małysz? 170 kilogramów! To nowa rzeźba w Wiśle

Facebook Twitter

Nie z wosku jak w muzeum Madame Tussaud, a z czekolady. Adam Małysz wyrzeźbiony w słodkiej masie, znowu stoi gablocie w holu Domu Zdrojowego w Wiśle. Figurę trzeba było odświeżyć, ale materiał, z którego została wykonana – czekolada – pozostał bez zmian.

adam małysz
fot. wisla.pl

Adam Małysz i czekolada. Nowa figura w Wiśle

Pierwsza stanęła tutaj w 2001 roku, od razu zyskała olbrzymią popularność. Adam Małysz wykonany przez cukierników z białej czekolady cieszył się wielkim zainteresowaniem.

Ta czekoladowa rzeźba Adama Małysza to tak naprawdę jest jeden z symboli naszego miasta. Jest to chyba bodajże najpopularniejsza czekoladowa figura w Polsce. No i tak naprawdę po dwudziestu dwóch latach już mocno wysłużona, przestała wyglądać tak, jak wyglądała na początku.

– mówi Tadeusz Papierzyński z referatu promocji miasta Wisła.

Olbrzymia popularność figury i miejsca spowodowała, że postanowiono figurę wykonać od nowa. Zadania podjął się Damian Wiśniewski cukiernik – rzeźbiarz.

Damian Wiśniewski

Damian Wiśniewski: Myślę, że skupiłem się bardzo na tej twarzy, tak żeby oddać tutaj charakter pana Adama. Ten uśmiech ten wąs, żeby był taki fajny i skupiłem się na całości. Żeby cała forma nawiązywała do tego momentu, kiedy pan Adam Małysz zdobywał te wszystkie puchary, Kryształowe Kule. I to jest taki właśnie fajny, specyficzny moment, który chciałem oddać w pracy.

Stres na pewno. Jak pan Adam przyjechał do mnie do pracowni, chciał zobaczyć rzeźbę, a wtedy był stres, co na to powie i jak to będzie odebrane. Ale dużo elementów mu się podobało i była fajna akceptacja. Bardzo mnie cieszyło to, że jestem pierwszym rzeźbiarzem, który zaprosił pana Adama, który mógł przyjechać i zaakceptować. Bo do tej pory nikt się o nic nie pytał, ale tak, tak, to było stresujące, ale to było jednocześnie bardzo miłe, fajne doświadczenie. I okazało się po raz kolejny, że pan Adam jest bardzo skromnym, ciepłym człowiekiem i takim mistrzem w ogóle, ale bardzo skromnym, bardzo skromnym.

Według moich wyliczeń zużyłem około 175 kilogramów czekolady. Czekolada plastyczna jest troszkę inna niż mamy w tabliczkach czekoladą. Specjalnie przygotowana i jest. Są to jakby moje pomysły, moje patenty.

Wykonanie rzeźby Adama Małysza pochłonęło 432 godziny pracy cukiernika.

A jak nowa postać podoba się pierwowzorowi?

Jest inna, ma wiele szczegółów

– podkreśla Małysz.

Adam Małysz: Jest inna, jest na pewno inna. Tamta była, można powiedzieć, z jednego modelu czekolady, czyli z białej czekolady. Na pewno ta obecna jest bardziej podobna, bardziej przypomina i na pewno urzekło mnie wiele szczegółów, które zostały dopracowane, bo naprawdę ten artysta wywiązał się w stu procentach ze swojej pracy i trzeba mu serdecznie pogratulować. Mam nadzieję, że ta rzeźba będzie tutaj jako atrakcja Wisły, tak jak była ta poprzednia i ludzie będą chcieli zobaczyć po raz kolejny jak wygląda nowy Małysz.

Adam Małysz

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj