Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ile zaoszczędził Rybnik na tegorocznej akcji „Zima”? I kto będzie gwiazdą tegorocznych dni miasta?

Facebook Twitter

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna. Bezśnieżna aura - utrapienie dla właścicieli ośrodków narciarskich, dla drogowców oznacza mniej wydatków. Ile Rybnik zdołał zaoszczędzić? Między innymi na ten temat rozmawialiśmy z porannym gościem Radia 90, Adamem Fudali. Czytaj całość.

Posłuchaj rozmowy Arkadiusza Żabki z Adamem Fudalim.

Czytaj całość:

Radio 90: Panie Prezydencie, z czym się Panu kojarzy trzeci marca?

3 marca, dokładnie rok temu rzuciłem palenie. Pamiętam ostatniego papierosa, zapaliłem go o dziewiątej, pamiętam to ze szczegółami. Do tej pory wytrzymałem. To jest sukces. W dalszym ciągu nie wyobrażam sobie, jak można pić kawę i nie palić papierosa, ale jak widać jakoś można. (…) Mam nadzieję, że już do nałogu nie wrócę.

Radio 90: Porozmawiajmy jednak o akcji „Zima” i o oszczędnościach z tym związanych. Bo sporo można zaoszczędzić dzięki takiej bezśnieżnej zimie.

Te środki, które mieliśmy zabezpieczone na akcję „Zima” nie zostały w pełni wykorzystane. W sumie mieliśmy na ten sezon zabezpieczone prawie 4 miliony złotych, wydaliśmy do tej pory od listopada do końca stycznia prawie milion złotych – dokładnie 972 tysiące złotych, także gdzieś półtora miliona mamy zaoszczędzone.

Radio 90: To trzy miliony złotych, skoro było cztery, a wydano milion…

Tak, ale to mówimy o środkach na cały okres zimy, czyli w sumie w tym czasie wydalibyśmy normalnie 2,5 miliona złotych, ale wydaliśmy tylko milion, więc 1,5 miliona złotych zostało zaoszczędzone.

Radio 90: Więc co robimy z taką górą pieniędzy?

Wiemy, jakie są problemy i że zawsze jest na co te pieniądze wydać. Możliwości jeżeli chodzi o wydawanie środków ze strony budżetu miasta są naprawdę nieograniczone.

Radio 90: To jest tak, że te pieniądze zostają w budżecie Rybnickich Służb Komunalnych?

One na razie zostają w RSK, dopóki nie dokonamy przesunięcia tych środków tam, gdzie one są bardziej potrzebne, albo te środki zostawiamy i zmniejszamy zadłużenie naszego miasta. To trudno powiedzieć na początku marca, co zrobimy, w jakim kierunku pójdziemy. Faktem jest, że mamy sporo oszczędności.

Radio 90: A te oszczędności powodują, że już dzisiaj na ulicach przeprowadzane są remonty cząstkowe.

Tak. To się bierze z charakterystyki prac tych naszych służb. Od listopada służby pracują w systemie trzeyzmianowym, czyli wtedy, kiedy jest potrzeba, to są na drogach, szczególnie na krajowych, wojewódzkich. A jeżeli od dłuższego czasu jest taka pogoda jak teraz, to następuje frezowanie, łatanie tych dziur, wszystkiego co złe stało się na naszych drogach.

Radio 90: I w tym roku chyba mniej będzie tych skutków zimy, bo i mrozów nie było, prawda?

Miejmy nadzieję, że tak, ale ciągle konieczne są jakieś zmiany, które trzeba na tych drogach porobić. Szczególnie studzienki kanalizacyjne, mamy taką akcję i sporo tych studzienek jest zrobionych. Zresztą jeżeli chodzi o te studzienki, to mocno nam się poprawiło.

Radio 90: Panie Prezydencie, jeżeli chodzi o remonty to one się dzieją cały czas i tegoroczna zima spowodowała, że mogły już ruszyć prace przy przebudowanie deptaka Sobieskiego-Powstańców, ale także zmienia się organizacja ruchu na Byłych Więźniów Politycznych.

To jest taka najświeższa informacja, że ruch na ulicy Byłych Więźniów Politycznych to będzie ruch wahadłowy z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w tych okolicach wykonujemy instalację deszczową, będziemy odwadniać całą tą drogę. Przy technologii, budowa dróg, odwodnienie drogi, to niezwykle ważna część tego zadania inwestecyjnego, żeby drogę dobrze odwodnić, to gwarantuje, żeby droga nam przez wiele lat służyła.

Radio 90: I te zmiany od dzisiaj.

Tak, nastąpią również pewne ograniczenia ruchu na ulicy Prostej, to można powiedzieć od tego ostatniego ronda na ulicy Prostej w kierunku ulicy Karola Miarki, więc proszę kierowców, by zwracali szczególną uwagę w okolicach tych ulic. Trzeba przeżyć ten okres, po to jest gorzej, żeby za chwilę było lepiej.

Radio 90: Na koniec o tym, kto zagra podczas tegorocznych Dni Rybnika.

To będzie zespół rockowy – Luxtorpeda, który gra dosyć ostrą muzykę rockową. A drugi zespół to DeMono, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 30-lecia istnienia. Także już teraz serdecznie zapraszam, Dni Rybnika tradycyjnie odbędą się w czerwcu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022