Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak Esperal zniechęca do picia? Fakty na temat wszywki alkoholowej [materiał partnera]

Facebook Twitter

Esperal dla większości pacjentów znany jest powszechnie jako wszywka alkoholowa. Jest określany tym mianem głównie ze względu na podskórną drogę jego stosowania. Zastosowanie leku jako metody wspomagającej leczenie choroby alkoholowej wymaga bowiem wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Podczas niego chirurg dokonuje implementacji ustalonej dawki substancji leczniczej do wnętrza organizmu nałogowca.

Jej działanie jest natychmiastowe – stopniowo uwalnia się ona do krwiobiegu chorego już w momencie wykonania zabiegu, a jej skuteczność zwykle sięga czasu od 8 do 12 miesięcy. Wszycie Esperalu nie ulecza alkoholizmu, ale skutecznie zniechęca uzależnione osoby do sięgania po choćby najmniejsze dawki substancji odurzającej. Podstawowym zaleceniem lekarskim dla osób stosujących ten rodzaj terapii, jest bezwzględna wstrzemięźliwość od alkoholu etylowego. Oryginalny lek jest bowiem obojętny i nieodczuwalny wyłącznie dla tych nałogowców, którzy podczas terapii awersyjnej pozostają trzeźwi. Jak działa wszywka alkoholowa i dlaczego zniechęca nałogowców do picia?

Substancją czynną tabletki Esperalu jest disulfiram. Uaktywnia się ona wyłącznie pod wpływem alkoholu, a reakcje chemiczne i metaboliczne, jakie wywołuje w organizmie, stają się przyczyną dyskomfortu i strachu u pacjentów. Już podczas wizyty konsultacyjnej u chirurga poznają oni sposób działania wszywki alkoholowej i dowiadują się o zakazie spożywania alkoholu po „zaszyciu”. Nie sięgają zatem po substancję odurzającą głównie z obawy przed wystąpieniem nieprzyjemnych objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Stanowi ona fizjologiczną odpowiedź organizmu na wzrost stężenia toksyn poalkoholowych w organizmie, zwłaszcza aldehydu octowego. Esperal skutecznie zaburza proces trawienia etanolu, przez co wydłuża również proces trzeźwienia.

Czym jest Esperal?

Esperal to potoczna nazwa leku dostępnego w polskich aptekach jako Disulfiram WZF. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, umożliwiając jego zakup na podstawie aktualnego zlecenia lekarskiego. By skorzystać z możliwości farmakologicznego wspierania leczenia choroby alkoholowej, należy zatem uprzednio skonsultować się z lekarzem. Lek ma formę jałowych tabletek, które umieszcza się podskórnie w ciele pacjenta. Przeznaczony jest do terapii pomocniczej dla osób świadomych problemu alkoholowego i wyrażających chęć przezwyciężenia nałogu. Esperal działa nieprzerwanie przez długotrwały okres, wywierając wpływ na organizm pacjenta. Z tego względu wszywa się go wyłącznie za zgodą i na życzenie chorego. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest chęć zwiększenia skuteczności dotychczasowej terapii, przerwania ciągu alkoholowego i zwiększenie motywacji nałogowca do utrzymania stałej abstynencji.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Disulfiram należy do grona inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że poprzez swoją obecność wewnątrz organizmu człowieka hamuje wydzielanie jednego z najistotniejszych w procesie trawienia etanolu enzymów. To właśnie dehydrogenaza aldehydowa odpowiedzialna jest za szybki rozkład etanolu do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. W wyniku blokowania enzymu w organizmie kumulują się półprodukty procesu metabolizmu alkoholu, które nie mogą zostać strawione. Chodzi tu głównie o aldehyd octowy, w nadmiernym stężeniu wywołujący objawy reakcji disulfiramowej. Disulfiram hamuje zatem proces rozkładu alkoholu w organizmie nałogowca i wywołuje objawy zatrucia. Działanie wszywki alkoholowej uaktywnia się po spożyciu etanolu, który następnie musi zostać strawiony w ludzkiej wątrobie.

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w niedługim czasie po połączeniu leku z alkoholem etylowym. Odczuwalne są one dla nietrzeźwego nałogowca już po upływie kilkudziesięciu minut od spożycia nawet najmniejszej dawki etanolu. Utrzymują się nawet przez kilkanaście godzin, doprowadzając organizm uzależnionego do skrajnego wycieńczenia.

Na czym polega zabieg?

Zanim chirurg przystąpi do implantacji wszywki alkoholowej, powinien sprawdzić, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszycia Esperalu. W tym celu z chorym przeprowadza się wywiad lekarski i na tej podstawie weryfikuje się jednocześnie istnienie wskazań do „zaszycia”. Gdy nałogowiec zostaje zakwalifikowany do zabiegu, wyraża świadomą i dobrowolną zgodę na jego przeprowadzenie tuż po zapoznaniu się z przebiegiem terapii i zaleceniami lekarskimi. Następnie lekarz przygotowuje skórę osoby uzależnionej do rozpoczęcia procedury medycznej. Konieczne jest jej oczyszczenie i znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny i komfortowy. Wszywać Esperal może wyłącznie doświadczony chirurg, który uprzednio oblicza również dawkę leku optymalną dla indywidualnych potrzeb każdego nałogowca. W Centrum Medycznym Galmedic lek jest dostępny od ręki. Pacjent nie musi zatem posiadać recepty umożliwiającej jego wykupienie lub samodzielnie kupować produktu.

Wszycie Esperalu to zabieg mało inwazyjny i mikrochirurgiczny. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze pacjenta. Zlokalizowane jest ono zwykle tuż nad pośladkiem, gdyż z tego miejsca chirurg dociera do obszaru podpowięziowego. W okolicy mięśnia wypreparowuje kieszonkę, we wnętrzu której umieszcza odpowiednio dobraną dawkę Esperalu. Powstałą ranę zaszywa dzięki niciom chirurgicznym. Szwy zabezpiecza jałowym opatrunkiem, a chory może w dniu zabiegu opuścić placówkę medyczną. Cała procedura trwa około 30 minut, a sam Esperal jest bezpieczny dla organizmu każdego pacjenta, który pozytywnie przeszedł proces kwalifikacji do zabiegu i stosuje się do zaleceń lekarza. W okresie rekonwalescencji należy zgłosić się do lekarza celem usunięcia szwów nierozpuszczalnych. Należy również zasięgnąć jego opinii w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów niepożądanych. Szczególnie dotyczy to nadmiernej bolesności rany, jej krwawienia, świądu czy rozejścia się brzegów. Rana zasklepia się do kilku tygodni po zabiegu, tworząc na ciele pacjenta niewielką i mało widoczną bliznę.

Dlaczego Esperal zniechęca do picia alkoholu?

Ponieważ spożycie alkoholu podczas stosowania wszywki prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości psychosomatycznych, nałogowcy powstrzymują się od sięgania po alkohol. Zwykle motywacja zewnętrzna w postaci Esperalu jest dla nich wystarczająca, by nie pić nawet przez rok. Dlaczego strach jest aż tak silny? Reakcja disulfiramowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zarówno pospolitych objawów zatrucia alkoholowego, jak i złożonych objawów zagrażających życiu i zdrowiu. Począwszy od bólu głowy, mięśni, tachykardii, zaburzeń oddychania, nudności i wymiotów, poprzez objawy natury neurologicznej i kardiologicznej, aż po utratę przytomności, a w skrajnych przypadkach zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub nagłe zatrzymanie krążenia.

Esperal zniechęca zatem do wypicia alkoholu, wpływając niekorzystnie na skojarzenie alkoholu z reakcją organizmu. Dotychczas spożywanie substancji odurzającej kojarzyło się uzależnionemu z przyjemnością. Alkohol niejednokrotnie jest bowiem sposobem na odreagowanie psychicznego i emocjonalnego napięcia, rozładowanie nadmiernego stresu. Spożywany systematycznie wywiera wpływ na wszystkie tkanki organizmu, również komórki nerwowe mózgu. Uaktywnia znajdujący się w nim ośrodek nagrody. Z kolei działanie wszywki alkoholowej opiera się na obawie prowadzącej do awersji i ostatecznie – wstrzemięźliwości.

Jeżeli uzależniony pozostaje bez opieki specjalistów i zdecyduje się podjąć próbę przepicia wszywki, musi liczyć się ze skutkami ubocznymi, powikłaniami i konsekwencjami swojego zachowania. Ponieważ spożywanie alkoholu jest niezgodne z założeniami terapii awersyjnej, zaleca się jej stosowanie wyłącznie wśród świadomych i współpracujących pacjentów. Najlepiej, gdy dodatkowo uczestniczą oni w innych oddziaływaniach terapeutycznych jednocześnie, np. psychoterapii.

Czy warto połączyć Esperal z inną terapią?

Kuracja Esperalem stosowanym jako wszywka alkoholowa jest istotną częścią farmakologicznej terapii awersyjnej. Należy jednak pamiętać, że sama w sobie nie stanowi ona metody leczenia alkoholizmu. Oryginalny Esperal nie jest lekiem na chorobę alkoholową, ale skutecznie wspiera nałogowca w procesie jego wychodzenia z nałogu. Metoda ta wymusza abstynencję, umożliwiając uzależnionemu przerwanie ciągu alkoholowego i osiągnięcie równowagi organizmu. Niejednokrotnie cały ustrój uzależnionego jest bowiem nadwyrężony długotrwałym działaniem etanolu. Ma on bowiem szkodliwy wpływ na niemal wszystkie tkanki: powoduje schorzenia wątroby, serca, nerek, trzustki, żołądka, a nawet mózgu.

By w najszybszy i najefektywniejszy sposób wyjść z uzależnienia, należy połączyć wiele elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Zaleca się równoczesne korzystanie ze spotkań psychoterapeutycznych (indywidualnych lub grupowych), umożliwiających przekształcenie zewnętrznej motywacji w wewnętrzną chęć przezwyciężenia nałogu. To kwestia szczególnie ważna w profilaktyce nawrotów choroby alkoholowej. Nawet jeżeli nałogowiec utrzyma roczną abstynencję podczas stosowania Esperalu, a nie skorzysta z innych metod terapeutycznych, istnieje ryzyko jego powrotu do uzależnienia. By nie czekał on jedynie na zakończenie terapii Esperalem i możliwość bezpiecznego sięgnięcia po kieliszek, konieczna jest zmiana jego nastawienia i dotychczasowych przyzwyczajeń. Również cena wszywki alkoholowej uzależniona jest od możliwości jej połączenia z innymi metodami leczniczymi. W Centrum Medycznym Galmedic istnieje możliwość jej poprzedzenia 12-godzinnym odtruciem alkoholowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości wszycia Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic?

Przejdź do strony galmedic.pl/uslugi/esperal/.

O czym należy pamiętać podczas stosowania Esperalu?

Po wszywkę alkoholową najczęściej sięgają ci uzależnieni, którzy są zmęczeni dotychczasową walką z uzależnieniem. Nie są usatysfakcjonowani z dotychczasowych efektów leczenia i chcą wspomóc swoją motywację do dalszej terapii. Esperal nie jest jednak uniwersalnym środkiem dla wszystkich uzależnionych. Należy pamiętać, że jego stosowanie wiąże się z koniecznością wykonania implementacji, czyli przerwania ciągłości tkanek skórnych. Z tego względu nie zaleca się zabiegu implantacji Esperalu u osób, które zmagają się z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi, cierpią na zatorowość czy zakrzepicę lub niektóre choroby przewlekłe. By móc poddać się zabiegowi, pacjent powinien być trzeźwy. Nie może spożywać żadnej dawki alkoholu przynajmniej przez dobę poprzedzającą wykonanie wszycia. Leku nie stosuje się u osób w stanie upojenia alkoholowego, po spożyciu lub nadwrażliwych na którykolwiek z jego składników.

Podczas stosowania terapii awersyjnej pacjenci powinni przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. Konieczne jest powstrzymanie się przed spożywaniem produktów zawierających w swoim składzie nawet śladowe ilości alkoholu. Chodzi tu nie tylko o czysty alkohol etylowy. Dla „zaszytych” nałogowców niebezpieczne mogą okazać się zarówno napoje alkoholowe, jak i słodycze, ocet, niektóre sosy, a nawet produkty nieprzeznaczone do spożycia. Wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie alkohol. To głównie perfumy, płyny do higieny jamy ustnej, dezodoranty, a nawet środki dezynfekujące i myjące. Abstynencja ta powinna trwać przez cały okres aktywnego uwalniania się wszywki alkoholowej do wnętrza organizmu człowieka. Skuteczność Esperalu sięga nawet roku, często działa dłużej. O tym, jak długo działa Esperal, decydują głównie indywidualne predyspozycje każdego chorego. Wśród nich wymienia się m.in. stopień uzależnienia od alkoholu i tolerancję jego organizmu na alkohol.

Kiedy stosować wszywkę?

Disulfiram można stosować na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej. Przed rozpoczęciem terapii należy jednak pamiętać o konieczności przerwania ciągu alkoholowego. Niektórzy pacjenci decydują się na samodzielne odstawienie substancji odurzającej. Inni zgłaszają się do specjalistycznych gabinetów lekarskich celem odbycia detoksykacji. To pierwszy krok wykonywany na drodze do życia w trzeźwości. Obecność alkoholu we krwi niwelowana jest zatem jeszcze przed zastosowaniem Esperalu. Samodzielne leczenie Esperalem nie gwarantuje sukcesu, stanowi jednak skuteczny sposób wspierania nałogowców.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj