StartKultura Wiadomości Wiadomości dnia

„Jak odczarować smoga”. Odpowiedzi szukali młodzi artyści z Rybnika

Co usłyszała Monika Sokołowska od młodych widzów?

Musical o smogu chcieli zrobić sami młodzi wykonawcy, to był ich pomysł – podkreślają Agnieszka Janas i Magda Makosz z Ogniska racy Pozaszkolnej „Przygoda”:

Pomysł powstał w zeszłym roku na naszym zgrupowaniu w Brennej. Obserwacja pierwszej wycinki drzew i tego, że się zrobiło jakoś pusto dzieci tak poruszyła, to był dla nich szok. Właśnie wtedy zrodził się pomysł, żeby dotknąć ekologii,  żeby powiedzieć o smogu. To od nich wyszło, na spacerze w czasie warsztatów. (…)

Młodzi artyści, którzy wystąpili w musicalu są przekonani, że temat smogu jest teraz tematem numer jeden. Im ten smog przeszkadza:

Musical „Jak odczarować smoga” w Teatrze Ziemi Rybnickiej obejrzała Katarzyna Ankudowicz, aktorka, która rozpoczęła kampanię #pozywamsmog i złożyła do sądu pozew przeciwko Warszawie:

Chodzi o naruszenie dóbr osobistych wywołane zanieczyszczeniami powietrza. To nie dotyczy tylko Warszawy, ale całego państwa. To jest tylko gest symboliczny, chociaż ta sprawa rzeczywiście jest w sądzie. 10 stycznia będzie pierwsza rozprawa, ale to innej mojej koleżanki Grażyny Wolszczak, bo kilkoro nas jest, tych ambasadorów akcji. Są to realne procesy, które mają dać znać wszystkim mieszkańcom Polski, że nie chcemy wyłudzać pieniędzy, bo te kwoty są bardzo symboliczne. Każdy z nas zaplanował przekazanie tych kwot na określone organizacje pożytku publicznego. Chodzi o to, żeby zwrócić uwagę, że jesteśmy już bardzo wkurzeni tym, że 45 tysięcy osób rocznie umiera z powodu skutków smogu, że miasta, takie jak Rybnik, są w niechlubnej czołówce światowej najbardziej zanieczyszczonych miast. Mamy już tego dość! Musimy coś z tym zrobić, nie może tak być, że takie małe Państwo jest znane z takich rzeczy, że my umieramy i chorujemy. Chcemy realnej naprawy sytuacji.

W dużych miastach smog towarzyszy nam przez cały rok:

My po prostu w tym żyjemy, my tego nie czujemy. Różnica jest wtedy, kiedy pojedziemy nad morze na 2 tygodnie, wracamy tu i czujemy różnicę w powietrzu. Ale jeżeli w tym środowisku jesteśmy wychowani, to też się przystosowujemy do niego. Natomiast ja pochodzę spod Olsztyna, z zupełnie innego regionu Polski. dla mnie różnica jest, staram się jakoś aktywnie spędzać czas – biegam, chodzę, nie lubię za dużo siedzieć. Dla mnie to faktycznie jest ograniczenie, że jesienią i zimą jest to mało możliwe. W Warszawie jest smog cały rok. Nam chodzi o to, żeby zrobić, a nie tylko robić. Stąd takie drastyczne kroki. Skutki prawne też będą, tylko na wszystko potrzeba czasu.

Oprócz Katarzyny Ankudowicz ambasadorami kampanii #pozywamsmog są m.in. Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, Lesław Żurek i Mariusz Szczygieł.

Zobacz zdjęcia z występu – fot. Piotr Bukartyk, Teatr Ziemi Rybnickiej:

Zostaw komentarz