Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczniowie z Rybnika kręcą teledysk, a gra im wojskowa orkiestra

Facebook Twitter

Uczniowie z Rybnika kręcą teledysk. I dla wielu z nich jest to przygoda życia. Towarzyszy im bowiem wojskowa orkiestra z Bytomia.

Uczniowie z Rybnika kręcą teledysk

Uczniowie z Rybnika kręcą teledysk. I to jaki!

Najpierw nagrali dwie piosenki z towarzyszeniem orkiestry wojskowej, a dzisiaj kręcili do nich teledyski. Mowa o grupie 12 uczniów Państwowej Szkoły Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku. Po zarejestrowaniu kilka dni temu ścieżki dźwiękowej, dziś (23.04) dzieci i członkowie orkiestry, spotkali się w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, by nagrać wideo. Na pomysł zaangażowania ich w taką twórczość wpadła nauczycielka muzyki w placówce, Agnieszka Siembieda:

Agnieszka Siembieda: Szukałam takiego pomysłu, żeby pokazać, że oni też mogą, bo jest takie pewne szufladkowanie, jeżeli chodzi o dzieci ze szkół specjalnych, oni mają pewne trudności. Natomiast chodziło o to, żeby pokazać, że w zasadzie są tacy jak my, czyli mają pewne uprawnienia do tego, żeby jakieś inicjatywy artystyczne robić. Zaproponowałam, pomysł się spodobał i działamy. Mamy piosenkę „Całkiem nowa bajka” z filmu Pana Kleksa i Pieśni Legionowych. To jest taki mix pieśni Legionowych, w jedną piosenkę ubranych. Piosenki zostały nagrane tydzień temu, dzisiaj nagrywamy tylko tą stronę wideo. To jest też taka pewna forma teatr dla tych dzieci. To wszystko jest dla nich nowe, oni są bardzo mocno przeżywają, ale warto. Dla nich naprawdę warto.

Z radością przystaliśmy na tę propozycję – mówi dowódca Orkiestry Wojskowej w Bytomiu kapitan Krystian Siwek:

Krystian Siwek: Bardzo szczytny cel, wyjątkowe wydarzenie i zostaliśmy poproszeni o współpracę. Nie mogliśmy powiedzieć „nie”. Zawsze staramy się angażować w aktywizację lokalnej społeczności, a jeszcze z tak wyjątkowymi artystami jak młodzi, „nie sprawni”, ale jednak „pełnosprawni”. Walczymy, żeby przekazać, że tych barier nie ma. Wszyscy jesteśmy tak samo potrzebni. Dziś jest cała orkiestra, wcześniej mieliśmy przyjemność wspólnie przygotować materiał muzyczny w Bytomiu, w naszej orkiestrze. Wydaje mi się, że mix będzie wyjątkowy.

To dla nas wielka przygoda – mówi jeden z uczniów rybnickiej szkoły, szóstoklasista, Paweł Zdziebłowski:

Paweł Zdziebłowski: Wrażenia są niesamowite. Dopiero co zmieniłem szkołę, a już takie przygody jak nagranie teledysku, nagranie piosenki gdzie to było moje marzenie z dzieciństwa, które się spełniło i czuję się podekscytowany, że to się udało. Też fajnie spędziliśmy czas, bo się lepiej poznaliśmy z wszystkimi osobami, pogadaliśmy, a nagranie samej piosenki było wielką ekscytacją, bo jeszcze w bazie wojskowej, gdzie praktycznie nikt nie może wejść poza wojskowymi. Pomysł bardzo fajny, coś innego, coś takiego można powiedzieć oryginalnego, czego się nie powtórzy w życiu. Jak nagra się to w takim wieku – 13 lat –  to jest już taka przygoda, którą się nie zapomni do końca życia.

Paweł Zdziebłowski

Dziś uczniowie i orkiestra kręcili teledysk w żorskim MOK-u, reżyserowała instruktor teatralny, Beata Kupisz. Jaki miała pomysł na realizację wideo?

Beata Kupisz: Puściłam dzieci w magiczny świat Teatru Cienia, co umożliwiło im rewelacyjne oswojenie sceny. Teatr Cienia dlatego, że ci, którzy mają problem z wystąpieniem na scenie, schowani  za ekranem, czują się swobodnie, potrafią grać siebie, bo to przecież nie oni grają, tylko cień. I tutaj naprawdę rewelacyjne rzeczy się podziały podczas prób samych. I myślę, że dzieci gdzieś tam też się zakochały w tym Teatrze Cienia, tak jak ja.

Beata Kupisz

Na efekty pracy na razie musimy poczekać. Gotowe teledyski będzie można zobaczyć w sieci, na radio90.pl na pewno też znajdziecie link.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024