StartWiadomości Wiadomości dnia Wideo

Jak idą prace przy budowie drogi Pszczyna-Racibórz w Rybniku? [FOTO, WIDEO]

Zaczyna się ona obiektem mostowym w Żorach – przypominał Naczelnik Wydziału Dróg w rybnickim magistracie, Jacek Hawel:

Obiekt wyszedł z ziemi, jesteśmy na etapie robót wykończeniowych. Na tym odcinku, patrząc w kierunku centrum Rybnika, mamy przygotowaną nawierzchnię pod roboty bitumiczne oraz w części około 1 kilometra wykonaną już nawierzchnię bitumiczną. Docelowo, do końca tego roku, wykonawca zobowiązał się, żeby ten odcinek do wiaduktu nad linią kolejową został wykonany. Będzie asfalt, będzie droga, ale oczywiście nie będzie udostępniona dla użytkowników. Ona jeszcze będzie wymagała kilku dodatkowych zabiegów. To będzie się działo równolegle z postępem prac na kolejnych odcinkach.

Prace idą pełną parą także przy innych obiektach – mówił Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

Po mojej prawej stronie ślad drogi szybowcowej, ona zawędruje pod ten wiadukt, wiadukt w całej okazałości właściwie. Jeszcze trzeba nam tutaj dużej ilości mas ziemnych, aby zrobić te podjazdy, ale widać zaawansowanie robót. W czerwcu jeszcze tutaj nie było żadnych prac. Cieszę się, że obiekt Kotlarnia istnieje i dzisiaj trwają prace wykończeniowe.

Jednak nie zawsze roboty idą zgodnie z planem, są miejsca gdzie budujący drogę, napotykają na trudności – dodaje Prezydent Kuczera:

Ulica Gotartowicka, żeby nie było, że zawsze jest łatwo i wesoło. Oprócz gigantycznych ilości ziemi, którą trzeba było przewieźć do wzmocnienia gruntu, były też problemy z odwodnieniem tego terenu, system odwodnienia, który trzeba było zabudować. Dla wielu to miejsce dzisiaj jest nie do poznania. Przyzwyczailiśmy się, że ulica Gotartowicka prowadzi nas w kierunku Boguszowic, a dzisiaj tutaj wielki węzeł, są zalążki wiaduktu już gotowe.

Jednym z największych obiektów na drodze jest wiadukt, jaki powstaje na węźle Śródmiejskim. Ma on mieć 400 metrów długości. Ciekawa jest technologia w jakiej powstaje – dodaje Naczelnik Hawel:

To jest obiekt, który jest wysuwany, w chwili obecnej trwa przesuwanie przęsła 20-metrowego. To nasuwanie następuje poprzez wypchnięcie siłownikami całej konstrukcji, która zbrojona jest i betonowana przed tym przyczółkiem. Po lewej stronie jest tzw. wytwórnia, która przygotowuje cały proces pod zbrojenie i betonowanie. Po zastygnięciu betonu, uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości obiekt jest wypychany, takimi sekcjami 20-metrowymi jest przesuwany w stronę węzła Chwałowickiego. To samo będzie się działo w przeciwległym kierunku.

Budowana droga kończy się na węźle Wodzisławskim, tam także widać postęp prac:

Jesteśmy w sercu węzła Wodzisławskiego. Przede mną bajpas na ulicy Wodzisławskiej, cały czas pod ruchem, tam już też powstał wiadukt, będzie stopniowo podkopywany po likwidacji tego bajpasu i wybudowaniu rond, które będą stałym układem drogowym ulicy Wodzisławskiej. Za moimi plecami widzimy kontynuację od węzła Wodzisławskiego do węzła Śródmiejskiego, część węzła jest już w nawierzchni bitumicznej, część konstrukcji wiaduktu, gdzie będzie system wjazdu i zjazdu, też już powstał. Widać postęp prac.

Na miejscu byli nasi reporterzy: Robert Krzyżaniak i Przemek Niedźwiecki.

Zobacz film podsumowujący postęp prac przy budowie rybnickiego odcinka drogi Pszczyna-Racibórz:

Zobaczcie naszą fotorelację

Zobaczcie zdjęcia Lucyny Tyl z rybnickiego magistratu:

 

Zostaw komentarz