Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak przetrwać zimę? Dyrektor OPS o pomocy bezdomnym i osobom samotnym

Facebook Twitter

17 osób minioną noc spędziło w noclegowni w Boguszowicach, 56 w schronisku im. Jana Pawła II na 3 Maja, 40 w Domu Nadziei w Niewiadomiu, 31 osób w schronisku brata Alberta w Przegędzy - to najnowsze dane dotyczące sytuacji bezdomnych w Rybniku.

Noclegownie i ogrzewalnie
fot. pixabay.com

Jak przetrwać zimę?

Bezdomni spędzają noce w noclegowniach i schroniskach.

Reszta żyje w pustostanach

– mówiła Anna Sowik-Złotoś dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, poranny gość Radia 90:

Anna Sowik-Złotoś: Gdzieś w przestrzeni publicznej, w pustostanach przebywa gdzieś około 35 osób. Jednak są to miejsca, które odwiedza nasz streetworker ze strażą miejską. Te osoby też właśnie w tym okresie tego mrozu trafiły na ogrzewalnie.

Radio 90: Czyli wszystkich ”wyłowiliście”? Czy ktoś pozostał?

Anna Sowik-Złotoś: Są osoby, które przebywają w tych swoich miejscach. Tam z reguły oni dbają, że mają swoje piece, one są odwiedzane przez straż miejską, przez naszych pracowników, ale na ten moment nie jest to zagrażających życiu.

Anna Sowik-Złotoś

Zimą rosną też koszty za ogrzewanie. OPS tym najmniej zamożnym może pomóc finansowo:

Anna Sowik-Złotoś: Mamy dodatki celowe i są to dodatki na opał, na opłaty za gaz, czy też energię elektryczną. Wszystkie osoby, które są w trudnej sytuacji, zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej z pracownikiem socjalnym. Mam taki apel do mieszkańców miasta, jeżeli mają wokół siebie osobę starszą, która potrzebuje pomocy, to bardzo prosimy o kontakt, bo też nie jesteśmy w stanie we wszystkie miejsca wejść i tutaj czekamy właśnie na dobrą współpracę.

Bezdomni i osoby samotne mogą liczyć na ciepłe posiłki. Raz w tygodniu w czwartki w Parku na Górce przy ulicy Cegielnianej wydawane są one przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. Na Zebrzydowickiej działa też Wspólny Stół, gdzie osoby potrzebujące mogą sobie przygotować posiłek i otrzymać pomoc. W ubiegłym roku odwiedziło go 4700 osób.

Czekamy na kolejnych właścicieli restauracji i stowarzyszenia, które chciałyby podzielić się posiłkami i żywnością

– mówiła dyrektor OPS:

Anna Sowik-Złotoś: Współpracujemy z różnymi instytucjami np. z Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej, które te posiłki przygotowuje, ale również z Fundacją Byle do Wiosny, która nam dostarcza produkty oraz również z lokalnymi sklepikarzami czy też restauratorami. Chciałam też poprosić o współpracę kolejne osoby, bo myślę, że nigdy nie powiemy, że tej pomocy jest za dużo.

Radio 90: To na co czekacie Państwo?

Anna Sowik-Złotoś: Przyjmujemy i półprodukty, ale również, jeżeli właścicielowi restauracji zostają ugotowane potrawy, to jak najbardziej może to przynieść do naszych trzech lodówek społecznych, które mamy na terenie miasta, ale również też na Wspólny Stół.

A cała rozmowa do zobaczenia Arkadiusza Żabki z Anną Sowik-Złotoś dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024