Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki wpływ ma smog na zdrowie dzieci? Ogromny! To nie są dobre wiadomości!

Facebook Twitter

Rybnik odpowiada na pytania: jaki wpływ ma smog na nasze zdrowie? Jak wpływa na inteligencję dzieci i co każdy z mieszkańców może i powinien z tym zrobić. Chcesz wiedzieć więcej?

 

Przebywając średnio dwie godzinny dziennie na dworze, w okresie smogowym, mieszkańcy Rybnika wdychają powietrze zawierające tyle szkodliwych substancji, jakby palili 9 papierosów dziennie.  Takie są fakty. Smog to dziś ogromny problem, musimy mieć świadomość konsekwencji życia w zanieczyszczonym powietrzu– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Mam jeden taki bardzo obrazowy przykład dla rybniczan. Jeden z lekarzy bardzo ładnie to porównał, że ze smogiem jest jak z garnkiem, który kiedyś był produkowany na Silesii, gdy on upadł, to emalia odskakiwała, a garnek można było normalnie używać. Tylko właśnie w tym miejscu gdzie emalia odpadła, zaczyna się proces rdzewienia. Dokładnie tak samo jest z naszym organizmem, gdzie te pyły dostają się do płuc, zaczynają krążyć w naszym organizmie i uszkadzają poszczególne elementy. (…) Myślę, że ta świadomość powinna być cały czas budowana, musimy o tym przypominać. Jest to być może czasem drastyczne, ale też wiem, że bardzo przekonujące są dane wypowiedziane ustami pani doktór czy właśnie ordynatora, wtedy gdy usłyszy się twarde dane i twarde przykłady.

Na smog najbardziej narażone są dzieci. Dlaczego? Bo są bezbronne – odpowiada Katarzyna Musioł, kierownik oddziału pediatrii szpitala w Rybniku:

Tak jesteśmy obdarzeni przez naturę, że mamy takie bariery, które uniemożliwiają wnikanie pewnych zanieczyszczeń, związków toksycznych do organizmu. Główną ochroną w układzie oddechowym, w drogach oddechowych jest nabłonek wyścielający nasz nos, który ma specjalne rzęski pokryte gęstym śluzem. 95% substancji, która wnikają do nosa, jest w ten sposób przechwytywanych. U dzieci ten nabłonek jest niedojrzały. Śluzu dziecko wydziela niewiele, w związku z tym bardzo łatwo dochodzi do tego, że wnikające bakterie czy wirusy, ala także zanieczyszczenia uszkadzają ten nabłonek i to sprawia, że bardzo łatwo wnikają one bezpośrednio już do krwi lub spowodują miejscowy stan zapalny. Dodatkowo te drogi oddechowe są krótkie i bardzo szybko dochodzi do przenikania tych pyłków bezpośrednio do płuc. (…) Dzieci częściej oddychają buzią, szczególnie podczas wysiłku fizycznego, stąd naturalnie pozbawiają się tej swojej bariery ochronnej, którą stanowi nos. Dzieci zużywają więcej tleny, niż dorośli to wynika z ich metabolizmu. W przeliczeniu na masę ciała około 50% więcej powietrza zużywają niż dorośli. Dzieci są niskie, są małe, a wiadomo z fizyki, że stężenie pyłów jest większe przy powierzchni ziemi, stąd dzieci wdychają powietrze bardziej zanieczyszczone niż dorośli.

A smog u dzieci powoduje nie tylko problemy z oddychaniem, nawracający kaszel ale też problemy z koncentracją czy stanami niepokoju. Posłuchajcie doktor Katarzyny Musioł:

Ostatnie badania pokazują, że gdy zanieczyszczenia przenikną do układu oddechowego, to następnie te cząstki w ciągu 5 minut są rozprowadzone po całym organizmie:

Dzieci, które przebywają w zanieczyszczonym środowisku, są bardziej narażone na nowotwory mózgu. To jest dramatyczna informacja dla naszego regionu, ale tak wynika z badań, jakie Katarzyna Musioł prowadziła na oddziale onkologii w Katowicach, to jedyny ośrodek na Śląsku, jaki leczy guzy mózgu:

Trzeba zmienić myślenie o „świeżym powietrzu” zimą– mówi Katarzyny Musioł, kierownik oddziału pediatrii szpitala w Rybniku. Jak bronić dzieci przed smogiem?

Nie wyprowadzajmy dzieci na zewnątrz, jeśli jest alarmowy poziom zanieczyszczeń. Nie spacerujmy przy ulicach:

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Andrzej Michnik, to rybniczanin, twórca NOCHALA, systemu do mierzenia pyłu zawieszonego, taki czujnik jest na terenie stadionu lekkoatletycznego w Rybniku. Z tych pomiarów widać dokładnie w jakich godzinach w Rybniku jest najgorzej, jeśli chodzi o smog, a w jakich najlepiej:

Więc jeśli już wychodzić na spacer w zimie, to między 11.00 a 12.00, ale i tak każdorazowo trzeba sprawdzić poziom pyły zawieszonego na najbliższej czujce. Smog jest szczególnie ważny ze względu na dzieci, także w przypadku Andrzeja Michnika, zajął się obserwacją smogu ze względu na synów:

Oczyszczaczy powietrza na rynku jest wiele, cena waha się od 400 do ponad 2 tysięcy złotych. To nie jest reklama, to jest opcja, to jest propozycja. Jak wybrać odpowiedni?

– dodaje Marek Rojczyk prezes fundacji Ekoterm Silesia, który podkreśla, że oczyszczacze to nie jest sposób na walkę ze smogiem, ale sposób, aby pomóc nam żyć w zanieczyszczonym powietrzu:

Walka ze smogiem potrwa długo, bo to skomplikowany problem– mówią goście programu Czas na Twoją Miejscowość Andrzej Michnik i Marek Rojczyk:

Fundacja ekologiczna EkoTerm Silesia zapowiedziała, że wszystkie pieniądze z 1 %, jakie zebrane zostaną w czasie tegorocznych rozliczeń przeznaczy na zakup oczyszczaczy dla rybnickich przedszkoli:

– mówi Marek Rojczyk z fundacji Ekoterm Silesia.Prezydent Piotr Kuczera ostrożnie podchodzi do zakupu oczyszczaczy powietrza dla rybnickich przedszkoli czy szkół:

Podobnie rzecz się ma z zakupem maseczek antysmogowych dla młodych rybniczan:

Ekoterm Silesia, kontakt TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021