Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jakie nazwy dla hałd w Czerwionce- Leszczynach? Są propozycje, jest ankieta

Facebook Twitter

Marianna, Ciosek i Dębieńsko- czyli nazwy kopalń funkcjonalnych na tym terenie, a może Karolinka, Karlik i Barbórka? W Czerwionce- Leszczynach pytają mieszkańców, jakie nazwy dla hałd podobają im się bardziej. Padły dwie propozycje a teraz przygotowano ankietę w tej sprawie.

fot.czerwionka-leszczyny.pl

Jakie nazwy dla hałd w Czerwionce- Leszczynach?

Nazwy dla trzech stożków pokopalnianych hałd to inicjatywa jednego z mieszkańców. Wniosek Piotra Flajszoka poparło Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” i mają wspólne propozycje nazw, które nawiązują do historii Czerwionki- Leszczyn.

Jak uzasadnia autor wniosku:

Historia naszej miejscowości jest ściśle związana z działalnością górniczą, czego niepodważalnym dowodem są m.in. stożki odpadów kopalnianych tzw. „hołdy”. Obecnie obiekty te stanowią przykład należytej rekultywacji takich terenów i trwale wpisały się w piękną panoramę Czerwionki-Leszczyn.

Wniosek został poparty przez Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, które skierowało pismo na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej. Stowarzyszenie podkreśla:

Zarząd naszego Stowarzyszenia, mającego już pewne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i popularyzacji historii, tradycji oraz przyrody, deklaruje chęć udziału w realizacji tego wspaniałego pomysłu. Bierzemy udział w coraz szerszej debacie medialnej w przedmiotowej sprawie.

Sprawa była także omawiana podczas komisji Promocji Kultury i Rozwoju Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, w której uczestniczył autor wniosku – Piotr Flajszok. Podczas komisji omówiono zaproponowane przez P. Flajszoka oraz Stowarzyszenie „Dzwon” propozycje nazw dla hałd, które nawiązują do przemysłowego dziedzictwa Gminy i Miasta.

Jakie nazwy dla hałd w Czerwionce- Leszczynach?

  • Propozycja pierwsza:
    Marianna, Ciosek, Dębieńsko (nazwy kopalń funkcjonalnych na tym terenie)
  • Propozycja druga:
    Karolinka, Karlik, Barbórka.

Głosowanie TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj