Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jakie opony letnie wybrać? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zwiększające się temperatury za oknem to sygnał, by zmienić opony zimowe na letnie. To dobry moment, by przejrzeć dostępne propozycje i nabyć idealnie dobrany komplet do naszego pojazdu. Jak wybrać opony letnie, które sprostają naszym oczekiwaniom?

Po pierwsze – określ swój budżet

Opony często dzieli się na trzy główne grupy, które różnią się ceną, a tym samym – zastosowanymi technologiami i jakością materiałów: ogumienie budżetowe, klasy średniej i klasy premium. W przypadku pierwszej kategorii mowa o producentach takich jak Barum, Dębica, Firemax czy Roadstone. W średniej półce cenowej znajdziemy między innymi propozycje od BFGoodrich, Firestone, Kumho i Nexen. Opony premium to wybór dla wymagających kierowców – to produkty od najbardziej docenianych firm, do których można zaliczyć na przykład Bridgestone, Michelin, Goodyear czy Continental. Oferta ostatniej z wymienionych marek jest dostępna pod adresem https://www.sklepopon.com/opony/continental. Cena to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze opony, jednak każda z tych kategorii cieszy się pewną popularnością. Ogumienie powinno być dostosowane przede wszystkim do naszych potrzeb, które zależą głównie od stylu jazdy – warto sprawdzić, czym charakteryzują się poszczególne kategorie cenowe.

Opony letnie premium

Ogumienie z najwyższej półki cenowej obejmuje najbardziej zaawansowane rozwiązania dostępne dla kierowców. To właśnie wśród tych produktów znajdziemy najnowsze, innowacyjne metody produkcyjne, które jeszcze bardziej zwiększają wytrzymałość, bezpieczeństwo i przyczepność. Przy oponach premium możemy liczyć na doskonały komfort jazdy, jak również wybór spośród produktów idealnie dostosowanych do konkretnych nawierzchni czy stylów jazdy.

Taki wybór wiąże się jednak ze sporymi wydatkami – ceny są często kilkakrotnie wyższe niż w przypadku opon z klasy średniej i budżetowej. Jeśli zależy nam na najlepszych wrażeniach z korzystania z samochodu, warto jednak zainwestować trochę więcej. Po opony premium często sięgają kierowcy aut sportowych, tuningowanych czy terenowych.

Opony letnie klasy średniej

To kategoria, która zapewnia pewną równowagę pomiędzy ceną a standardem zastosowanych rozwiązań. Wiele propozycji z tej grupy to produkty, które jeszcze jakiś czas temu mogłyby być traktowane jako opony premium, jednak wraz z pojawieniem się nowych technologii i metod produkcji nowsze ogumienie zaczęło zapewniać jeszcze lepsze parametry. Opony z klasy średniej często charakteryzują się sporą uniwersalnością. Dzięki temu mogą sprawdzić się zarówno w przypadku kierowców, którzy preferują spokojną jazdę, jak i osób szukających rozwiązań do zadań specjalnych.

Budżetowe opony na lato

Opony budżetowe zachęcają niską ceną – komplet może kosztować nawet kilkaset złotych. Kierowcy często jednak obawiają się słabszych wrażeń z jazdy i szybszego zużycia ogumienia. Czy ekonomiczne ogumienie może konkurować z droższymi odpowiednikami? Wielu producentów pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe. Rozwój rynku motoryzacyjnego sprawia, że zaawansowane rozwiązania są coraz szerzej dostępne, dzięki czemu możemy liczyć na dobre parametry nawet w przypadku opon z niższej półki cenowej. Mimo tego musimy zachować pewną ostrożność przy wyborze – warto stawiać wyłącznie na zaufanych producentów, a przed zakupem sprawdzić opinie osób, które korzystały z danego modelu opon.

Jak dobrać opony letnie?

W każdej kategorii cenowej znajdziemy interesujące propozycje, które mogą okazać się świetnym wyborem do naszego samochodu. Warto zatem zwrócić uwagę na pewne uniwersalne parametry, które pozwalają określić jakość opon niezależnie od ceny. Jednym z najważniejszych elementów specyfikacji jest rodzaj bieżnika.

  • Opony symetryczne – charakteryzują się możliwością montażu w dowolnym kierunku i dobrym poziomem wyciszenia. Ogumienie tego typu jest tańsze niż asymetryczne warianty. Taka konstrukcja bez problemu poradzi sobie z warunkami na drodze w lecie, jednak są nieco słabszym wyborem w zimie.
  • Opony asymetryczne – to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zapewnia jeszcze lepsze parametry jazdy niż wykorzystywane od lat ogumienie z symetrycznym bieżnikiem. W zamian za wyższą cenę otrzymujemy większą przyczepność i lepsze rozłożenie masy samochodu. Będzie to mieć szczególne znaczenie przy dynamicznej jeździe. Z tego względu opony asymetryczne świetnie sprawdzają się w autach sportowych.

Kolejne kwestie, które musimy wziąć pod uwagę, to oznaczenia dotyczące indeksu prędkości, nośności, oporu toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziomu hałasu. Również te cechy powinny być dostosowane do naszego stylu jazdy. Przed wyborem konkretnego modelu opon warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi standardami – w roku 2021 zostały one nieco zaktualizowane.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj