Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jakie potrzeby mają Ukraińcy mieszkający w grodzie nad Olzą? Sprawdzano to w Cieszynie

Facebook Twitter

Najważniejszą potrzebą Ukraińców jest nauka języka polskiego - wynika z badań jakie przeprowadzono w Cieszynie. Uciekinierzy wojenni potrzebują również pracy i pomocy w kontaktach z lekarzem.

Sondaż przeprowadziła grupa Granica dla Granicy i Świetlica Krytyki Politycznej. Mówi przedstawicielka społecznej inicjatywy Granica dla Granicy, Agata Tomaszewska:

Agata Tomaszewska: Z tych odpowiedzi, które uzyskaliśmy, okazało się, że jedną z największych potrzeb jest potrzeba nauki języka polskiego, co dla nas może świadczyć o tym, że te osoby, które wypełniły ankietę w większości zamierzają dłużej zostać w Polsce.

Radio 90: Oprócz chęci nauki języka polskiego, jakie jeszcze potrzeby wskazywali Ukraińcy?

Agata Tomaszewska: Na pewno potrzebę znalezienia pracy, potrzebę zorganizowania zajęć dodatkowych pozaszkolnych dla dzieci, ale również rozwijania swoich zainteresowań, czy zorganizowania zajęć związanych ze sportem.

Wyniki sondażu są doskonałą bazą dla samorządu, który powinien zareagować na potrzeby uchodźców

– dodaje:

Agata Tomaszewska: W czerwcu zamyka się większość, jak nie wszystkie kursy języka polskiego dla cudzoziemców na czas wakacji. Dlatego myślę, że najlepszą odpowiedzią jest wykorzystanie tego czasu jednak na prowadzenie kursów języka. To co my jako grupa wolontariuszy będziemy robić, to będziemy prowadzić konwersacje dla Ukraińców. Co zrobi rada miasta i samorządowcy? My przekazaliśmy wyniki badań, mam nadzieję, że wspólnie będziemy prowadzić działania, które odpowiedzą na zgłoszone potrzeby.

Ilu Ukraińców mieszka w Cieszynie? Na to proste pytanie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Szacunki mówią, że może to być to około tysiąca osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023