Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Będzie wspólne miejsce szkolenia strażaków i służby więziennej

Facebook Twitter

Jeden wspólny Kompleks Ćwiczebno- Szkoleniowy powstanie na terenie Zakładu Karnego w Jastrzębiu. To będzie miejsce, gdzie doskonalić swoje umiejętności będą zarówno strażacy z tamtejszej jednostki, jak i funkcjonariusze służby więziennej. Mamy na filmie to jak ma wyglądać kompleks.

W poniedziałek (8.03.) podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Służbą więzienną i Strażą Pożarną.

Wojciech Emerling: Już funkcjonuje strzelnica, tzw. gumowe miasteczko gdzie funkcjonariusze grupy interwencyjnej służby więziennej odbywają szkolenia. Natomiast poszerzenie tej oferty szkoleniowej o trenażer, który umożliwia w warunkach symulacji, przeprowadzenie ćwiczeń powoduje, że można wypracować szybkie metody likwidowania zagrożeń, reagowania a na nie, a dwa, że w takich warunkach ludzie są lepiej wyszkoleni, przygotowani do zadań. Celem obu służb jest zapewnienie bezpieczeństwa.

mówi Wojciech Emerling, dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu. W jakich sytuacjach straż pożarna i służba więzienna mogą wspólnie podejmować akcje?

Między innymi to wspólnie organizowane akcje honorowego krwiodawstwa

– dodaje Wojciech Piechaczek, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu:

Wojciech Piechaczek: Jest to też oczywiście ten obszar współpracy szkoleniowej, operacyjnej. My jak straż pożarna zabezpieczamy też obiekty służby więziennej, m.in. też szkolimy, pomagamy w szkoleniu kadry w zakresie ochrony przeciwpożarowej. A ta lokalizacja tego terenu przy zakładzie karnym jest bardzo korzystna pod kątem posadowienia trenażera ratowniczego, który stoi na naszym terenie. Aczkolwiek tamta lokalizacja o wiele bardziej korzystna. Nie ma w okolicy zabudowań. W perspektywie tam chcemy ten trenażer posadowić, który będzie służył dla straży pożarnej państwowej, ochotniczej, jak również dla służby więziennej.

Na terenie nowego Kompleksu Ćwiczebno-Szkoleniowego trenować swoje umiejętności będzie też grupa poszukiwawcza z psami:

Wojciech Piechaczek: Jednym z takich istotnych obiektów, elementów tego centrum szkoleniowego ma być też poligon do ćwiczeń przy katastrofach budowlanych, szczególnie dla szkolenia psów ratowniczych. Też w planie jest stanowisko do ćwiczeń, żeby odwzorować poligon egzaminacyjny, na którym przewodnicy z psami ratowniczymi zdają egzaminy. Tak, aby do tych egzaminów mogli tam się przygotowywać.

W podpisaniu porozumienia w Jastrzębiu udział brali także sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Michał Woś, Śląski Komendant Wojewódzki PSP, Jacek Kleszczewski oraz zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Andrzej Leńczuk. Wszyscy podkreślali, że jeśli współpraca w Jastrzębiu pomiędzy jednostkami się powiedzie, to niewykluczone, że podobne kompleksy powstaną także w innych częściach kraju.

Zobacz na filmie koncepcję kompleksu ćwiczebno-szkoleniowego:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj