Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest akt oskarżenia dla złodziei węgla z Marcela

Facebook Twitter

Przeciwko 6 osobom skierowano akt oskarżenia w sprawie nietypowej kradzieży węgla. Chodzi o szkodę, jaką poniosła Polska Grupa Górnicza, a dokładnie kopalnia Marcel w Radlinie, a wyłudzono mienie warte 945 tysięcy złotych. Proceder miał miejsce od marca 2015 do lutego 2017 roku.

Rozmawialiśmy z  Marcinem Felsztyńskim, Prokuratorem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim:

Przestępstwo polegało na tym, iż samochody odpowiednio konstrukcyjnie przygotowane były przeładowywane przez pracowników kopalni a zakłócenie urządzenia przetwarzającego dane informatyczne, pomiarowe powodowało, iż w rzeczywistości waga węgla była zaniżania. Osoby te działały wspólnie w porozumieniu (osoby, które organizowały ten proceder – kierowcy), jak ustalono z pracownikiem KWK Marcel. Zakresem obowiązków tego pracownika było pilnowanie oraz ważenie pojazdów – ta osoba przymykała oko na ten przestępczy proceder. 

Oskarżeni uczynili sobie z tej praktyki stałe źródło dochodu. Jak udało się namierzyć oszustwo?

Działanie było dość takie spontaniczne, ponieważ w lutym 2017 roku funkcjonariusze policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim dokonali zatrzymania pojazdów, które wyglądały na przeładowane. Były to cztery ciągniki siodłowe, które okazało się, że zamiast 40 ton jeden zestaw ważył 60 ton. Tutaj rozpoczęły się czynności zarówno operacyjno-wykrywcze,  jak i też procesowe, które pozwoliły na skierowanie w ostateczności tego oskarżenia do sądu- dodaje Marcin Felsztyński, Prokurator Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim.

Wobec oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego i zabezpieczenia majątkowego. Grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Formularz Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Wypadek? Korek? Utrudnienia w ruchu? Nie zwlekaj – napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj