Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest zainteresowany złożem w okolicy KWK Krupiński

Facebook Twitter

Jedna ze spółek zainteresowana przejęciem złoża węgla położonego w okolicy dawnej kopalni Krupiński. Zakład w Suszcu został zamknięty ponad 3 lata temu i przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Jej rzecznik, Wojciech Jaros nie potwierdza czy jest to spółka z zagranicznym kapitałem. Wiadomo jedynie, że do tej pory nie prowadziła działalności wydobywczej w Polsce:

Wykazała zainteresowanie złożem, którego kopalnia Krupiński nie eksploatowała. Przekazała, że może być zainteresowana wykorzystaniem jakieś części infrastruktury, która jeszcze istnieje.Nie mówimy o niczym konkretnym, ta spółka mniej więcej od miesiąca, jej przedstawiciele patrzą co istnieje, co jest i z czego potencjalnie mogli by skorzystać. Dla nas, jeżeli ktoś jest zainteresowany kupieniem jakieś części jedynie się możemy cieszyć.

Nawet gdyby doszło do sprzedaży części infrastruktury po dawnej kopalni Krupiński, a spółka rozpoczęłaby eksploatację węgla koksowego, nie ma mowy o reaktywacji zakładu. Szyb pierwszy, skipowy, którym odbywało się wydobycie z kopalni, został już wyzbrojony. Chodniki są otamowane, a szyb jest gotowy do zasypania. Co prawda są jeszcze dwa szyby transportowe, ale odtworzenie kopalni na ich bazie byłoby bardzo trudne:

Teoretycznie wszystko można, tylko mówiąc obrazowo to mniej więcej tak, jak gdyby ktoś powiedział, że auto jest w świetnym stanie, co prawda nie ma już w nim silnika, ale skrzynia biegów i sprzęgło mogą być nadal używane. Po prostu pod ziemią wszystkie chodniki prowadzące szybu I, są już obudowane tamami przeciwwybuchowymi, mówimy o kopalni metanowej. Wyzbrojenie szybu oznacza, że cała infrastruktura techniczna, która się w nim znajdowała, została usunięta. Została rura szybowa i to jest przygotowane ewentualnie do zasypania.

Żeby doszło do transakcji musi być zgoda Ministerstwa Aktywów Państwowych, które pełni funkcje właścicielskie wobec byłej kopalni. Zainteresowana spółka na razie prowadzi analizę opłacalności ekonomicznej tego przedsięwzięcia, nie złożona żadnej oferty. A kopalnia Krupiński została przekazana do SRK w 2017 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024