Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kalendarz adwentowy Radia 90: Dlaczego na wigilijnym stole pojawia się akurat karp?

Facebook Twitter

Ryba jest symbolem chrześcijaństwa, dlatego jest podstawowym daniem, które znajdziemy na wigilijnym stole. To właśnie w grudniu notuje się rekordowe sprzedaże karpia. Dlaczego jednak ta ryba jest wybierana w tym świątecznym czasie? Tego dowiecie się w dzisiejszym kalendarzu adwentowym Radia 90.

„Ichtys” – starogreckie słowo oznaczające rybę, pierwsze litery pochodzą od słów: Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel. Ryba jest również symbolem chrześcijańskim, ponieważ wraz z chlebem stanowi dar od Boga. W Biblii napisano, aby ludzie słuchający Jezusa mogli się najeść, ten rozmnożył chleb i ryby. Znaczenie ryby jest podwójne. Duchowe: ponieważ pochodzi z wody i kojarzona jest z wodą święconą oraz chrztem. Z drugiej strony jest pożywieniem dla ciała.

To się bardzo zmieniło, ponieważ jak sięgniemy pamięcią wstecz, to przecież te karpie zabijano na ulicach – bezpośrednio, nie było żadnych parawanów, po prostu te chodniki ociekały krwią, także to się bardzo zmieniło. Są sieci, które nie sprzedają już żywych karpi, tylko w płatach. Są konsumenci, którzy dokonują tego wyboru i kupują karpia w płatach. Jeszcze występuje to oczywiście, że są łamane prawa zwierząt, ponieważ karpie trzymane są w niedotlenionej wodzie, są poranione. Ale też my się zmieniamy i to widać.

-uważa Beata Tarnawa, koordynatorka kampanii „Jeszcze żywy karp”.

Karp musi być przenoszony w wodzie

– mówi ogłoszony kilka dni temu wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie. To przełom który oznacza, że transport do sklepu, czy ze sklepu bez wody, oznacza znęcanie się nad zwierzętami.

fot.Free-Photos.pixabay

Szacuje się, że w Polsce na Wigilię sprzedaje się 6 milionów karpi. Dziś nie dostaniemy żywego karpia leżącego w worku czy drewnianej skrzynce. w 2016 roku Sąd Najwyższy uznał, że tego rodzaju praktyki oznaczają znęcanie się nad rybami, a przetrzymywanie ryb w pojemnikach pozbawionych wody jest zabronione.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj