Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kamienica w Rybniku dla urzędników. Miasto chce kupić zabytek

Facebook Twitter

Kamienica w Rybniku, mieszcząca się przy ulicy Chrobrego wkrótce zapełni się urzędnikami? Miasto chce kupić zabytkowy gmach.

Kamienica w Rybniku ma przejść na własność miasta

Kamienica w Rybniku zostanie kupiona i posłuży urzędnikom? Jest zgoda radnych

Kamienica w Rybniku, mieszcząca się na skrzyżowaniu ulic Bolesława Chrobrego i 3 Maja, wkrótce przekształcona zostanie  w kolejną część Urzędu Miasta? Wszystko na to wskazuje. Na czwartkowej sesji radni wyrazili zgodę na zakup przez miasto przedwojennego gmachu. Wraz z nim miasto chce kupić od jednego z banków przylegający do budynku parking.

Decyzja o zakupie tego historycznego budynku, znajdującego się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rybnika, jest oczywiście istotna z punktu widzenia ochrony jednej z architektonicznych ikon naszego miasta. Najważniejsze jednak, że nowa siedziba znacząco poprawi komfort obsługi mieszkańców. Ze względu na swoje położenie oraz dostępność i bliskość głównego budynku UM, pobankowy gmach idealne wpisuje się w kwartał urzędowych zabudowań. Dzięki temu zarówno klienci urzędu jak i jego pracownicy szybko i sprawnie będą mogli poruszać się w obrębie trzech budynków, położonych przez ul. Bolesława Chrobrego 2 i 8 oraz ul. Zamkowej

– przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Kamienica w Rybniku wkrótce posłuży urzędnikom

FOT. UM Rybnik

Pusty obecnie budynek, powstały blisko 100 lat temu na potrzeby administracyjno-biurowe, przez lata użytkowany był przez banki i instytucje. Swoją siedzibę miał tu między innymi Okręgowy Urząd Górniczy. Jak twierdzą urzędnicy kamienica w Rybniku niejako „z marszu” może więc być przystosowany do potrzeb Urzędu Miasta.

Parter i pierwsza kondygnacja budynku praktycznie nie wymagają remontu, a jedynie odświeżenia, dlatego tutaj jako pierwsze chcielibyśmy przenieść wydziały i biura zajmujące do tej pory budynek przy ul. Rzecznej oraz pomieszczenia wynajmowane w „Hermesie”. Sukcesywnie planujemy również remontować i zagospodarowywać pozostałe piętra – zbyt wcześnie jednak by mówić o szczegółach

– wyjaśnia Robert Cebula, Sekretarz Miasta Rybnika.

Kamienica w Rybniku, przy Chrobrego zamiast gmachu przy Rzecznej?

Dziś poszczególne wydziały magistratu są rozsiane po całym mieście. Budynek  zlokalizowany obok targowiska przy ul. Rzecznej 8 zajmują pracownicy Centrum Inwestycji, Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej – Referatu Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Dróg. Z informacji przekazanych w czasie sesji wynika, że jeśli miasto kupi budynek dawnego banku, z kolei gmach przy Rzecznej zostanie sprzedany. Z kolei w pomieszczeniach wynajmowanych w „Hermesie” pracuje urzędowy Zespół Audytorów Wewnętrznych oraz Wydział Cyfryzacji i Nowych Technologii. Część pomieszczeń wykorzystywana jest też jako miejskie archiwum. Poza głównym budynkiem magistratu przy ul. Bolesława Chrobrego 2 znajdują się też: Urząd Stanu Cywilnego (Ratusz), Wydział Spraw Mieszkaniowych (ul. Kościuszki 17) oraz Centrum Systemów Kontrolno-Zarządczych, Inspektor Ochrony Danych, Centrum Edukacji i Kultury oraz Wydział Mienia (ul. Zamkowa 5).

Jak zaznaczają urzędnicy trudno dziś mówić o konkretnej kwocie, za jaką miasto nabędzie budynek. Podczas sesji padły jednak kwoty: bank w swoim ogłoszeniu o sprzedaży zaznaczył, że chce za budynek 6,5 mln zł, natomiast za parking 820 tysięcy złotych. Czy miastu uda się zbić cenę, czy raczej bank zażąda jeszcze więcej – tego na razie nie wiadomo. Jedno jest pewne: na zakup budynku radni musieli dać zgodę, bo to wydatek większy niż kwota miliona złotych.

Kamienicę wymarzył sobie burmistrz Weber

Reprezentacyjny, narożny gmach w stylu funkcjonalistycznym, z charakterystycznym masztem flagowym na szczycie, wybudowany został na potrzeby Komunalnej Kasy Oszczędności w latach 30. XX w. Był jednym z nielicznych zrealizowanych elementów wizji nowoczesnego Rybnika – niezwykłego, wizjonerskiego projektu, jaki marzył się wówczas burmistrzowi Władysławowi Weberowi.

FOT. Zbiory Muzeum w Rybniku

 Nie wyobrażam sobie również, by niewielki teren z boku budynku pozostał parkingiem. Rosną tam piękne, stare drzewa, a na sam placyk prowadzą schody od ul. 3 Maja – miejsce jest więc naturalnym przedłużeniem zieleńca im. Rozalii Biegeszowej. Teren aż prosi się o urządzenie tam malowniczego skweru

– podkreśla Kuczera.

Czytaj także: 

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj