Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Każdy, niezależnie od środków finansowych, ma prawo do sądu

Przywrócić wiarę w polskie sądownictwo! To cel z jakim do Raciborza przyjechała doktor Beata Kozicka: sędzia Sądu Administracyjnego w Gliwicach i wykładowca na Uniwersytecie Opolskim.

Szacowany czas czytania: 01:48

Dla mieszkańców zorganizowano tam specjalny wykład, w czasie którego mieli okazję uzyskać podstawowe informacje na temat sądownictwa.

Chciałabym odbudować wiarę w sądownictwo, przekonać obywateli, że po to mamy fundament ustanowiony w Konstytucji, żeby szanować. Prawo do sądu jest gwarantem niezależności państwa i demokratycznego państwa. Jakkolwiek by to nie brzmiało, to takie są idee tego naszego spotkania, żeby wskazać, jakie mamy sądy, jaka jest zasada kierowania spraw do tych sądów i rozpoznawania następnie przez sądy.

prawo_1

Jednak długość trwania procesów, koszty z tym związane mogą zniechęcać do rozwiązywania sporów na drodze sądowej.

Za każdą sprawą stoi życie ludzkie, losy ludzkie i dlatego nie można do tego podchodzić pochopnie i ja rozumiem, że dla każdej osoby to jest jedna z najważniejszych dla niej spraw i dlatego ta osoba musi zrozumieć, że sądy też tak do tego podchodzą. A ilość spraw, tylko i wyłącznie ilość, niejako determinuje długość oczekiwania na sprawę, na zakończenie, na finał.

Radio 90: Jakich spraw jest najwięcej?

Trudno powiedzieć, myślę, że nie ma takiej reguły, których spraw jest najwięcej, bo to się zmienia. Myślę, że wszystkich – i w obszarze prawa karnego, i cywilnego, i gospodarczego, i administracyjnego – tego jest naprawdę bardzo dużo. Bo każda sprawa jest trudna, każda jest inna i każda wymaga takiego wnikliwego przeanalizowania.

prawo_2

– usłyszała Monika Sokołowska. A ilość spraw, jakie są kierowane na wokandę świadczy jednak o tym, że spora grupa osób wierzy, że to dobry sposób rozstrzygania w wielu sprawach.

Społeczeństwo się otwiera, zaczyna wierzyć. (…) Prawo do sądu, które jest zagwarantowane w Konstytucji gwarantuje każdemu obywatelowi, niezależnie od posiadanych przez niego środków, dlatego mamy pomoc prawną świadczoną z urzędu, mamy zwolnienia kosztowe, dlatego też myślę, że nie to powinno być jakimś takim determinantem, że osoba rezygnuje z prawa skargi.

prawo_3

Wykład w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu był jednym z organizowanych w ramach cyklu spotkań ze specjalistami w Instytucie Studiów Społecznych. Kolejne planowane jest na marzec.

REKLAMA