Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Kevin sam w domu”. Poznaj 8 ciekawostek ze świątecznego filmu

Facebook Twitter

Oglądanie filmu „Kevin sam w domu” dla wielu rodzin stało się już świąteczną tradycją. Przygody Kevina McCallistera od lat bawią i wzruszają kolejne pokolenia widzów. Skąd fenomen filmu z 1990 roku?

„Kevin sam w domu” to film amerykańskiej produkcji z 1990 roku, został wyreżyserowany przez Chrisa Columbusa. To opowieść o 8-latku, którego rodzina wybiera się do Francji, by tam spędzić Boże Narodzenie. Przez pośpiech rodziców główny bohater zostaje sam w domu na całe święta. Chłopiec początkowo jest bardzo zadowolony z tego faktu, jednak wkrótce okazuje się, że dwóch złodziejaszków postanawia okraść jego dom. Wszystko nieco się kompiluje, a młody rozrabiaka postanawia stawić czoła tej niecodziennej sytuacji.

Świąteczny fenomen

„Kevin sam w domu” stał się świątecznym klasykiem. Dla wielu rodzin oglądanie tego filmu w świątecznym czasie stało się tradycją. Kiedy w 2010 roku telewizja zapowiedziała, że nie uwzględni produkcji w swojej ramówce, na Facebooku powstała specjalna grupa, w ramach której protestowało przeciwko temu ponad 90 tysięcy ludzi. Akcja ta sprawiła, że film nieprzerwanie jest emitowany od 10 lat tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia.

Stanisław Janowski, prezes Polsatu ostatnio wydał oświadczenie w którym napisał:

Są sprawy ważne i ważniejsze, a Kevin w święta w Polsacie należy do tych drugich. Oczywiście, że będzie. Nie chcielibyśmy nikomu zrobić przykrości. Także jesteśmy zabezpieczeni na tę sytuację.

Co roku film przyciąga przed telewizory miliony Polaków. W 2019 było to prawie 4 mln osób, a rok wcześniej 4,5 mln.

Poznaj ciekawostki z filmu

Mamy dla Was parę smaczków i ciekawostek o najsłynniejszej w Polsce bożonarodzeniowej produkcji filmowej! Sprawdźcie, czy znajcie je wszystkie:

  • Rolę tytułowego Kevina zagrał Macaulay Culkin, to właśnie on własnoręcznie narysował plan rozmieszczenia pułapek na złodziei w domu. Co ciekawe, reżyser i scenarzyści zaakceptowali rysunek, więc w filmie widzimy go w niezmienionej wersji.
  • Podczas jednej ze scen złodziej Mary włamuje się do domu przez okno, gołymi stopami wchodzi na ozdoby choinkowe, w rzeczywistości były one cukierkami.
  • Dom rodziny McCallister znajduje się nieopodal Chicago i pochodzi z lat 20 XX wieku. To obowiązkowy punkt na mapie dla fanów filmu. W 2012 roku właściciele sprzedali posiadłość za 1 miliarda 585 milionów dolarów.
  • Jeden ze złodziejaszków nazywa się Harry Lime. Postać ta dostała imię na cześć reżysera Orsona Wellesa i bohatera jego filmu „Trzeci człowiek”. Początkowo rolę Harrego miał zagrać m.in. Robert De Niro czy Danny DeVito. Aktorzy odrzucili propozycje udziału w kulowym filmie.
  • Jedną z kultowych scen w filmie jest ta, kiedy Mary na swojej twarzy ma tarantulę. Ciekawostką jest to, że krzyk dodany został na etapie post produkcji. Powodem było to, iż realny wrzask mógł rozdrażnić pająka.

  • Film pobił rekord, zarobił 533,000,000 dolarów, stał się familijną komedią z największą ilością sprzedaży biletów box office, dzięki temu trafił do Księgi Guinessa.
  • W jednej ze scen złodziejaszek Harry gryzie Kevina w palec. Ciekawostką jest to, że ugryzienie było prawdziwe, by nadać całej sytuacji autentyczności, a na palcu Macaulaya została blizna.
  • W 2018 roku Google wypuściło świąteczną reklamę z udziałem Macaulaya Culkina. Po 30 latach dorosły już aktor odegrał ponownie kultowe sceny z filmu.

Czy wy również oglądacie Kevina na święta? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj