Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiedy i jak dezynfekować maseczki?

Facebook Twitter

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań, szczególnie od kiedy mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jedno jest pewne: maseczka jednorazowa - jest jednorazowa. To znaczy, że nie należy jej dezynfekować, tylko po użyciu należy ją wyrzucić. Jest ona skuteczna przez około kwadrans od założenia. O czym trzeba pamiętać nosząc maseczki wielorazowe?

fot.Anrita1705/ pixabay.com

Kiedy nasza maseczka zrobi się wilgotna, trzeba ją wymienić, a po powrocie do domu wyprać, najlepiej w 60 stopniach, taką temperaturę zaleca Ministerstwo Zdrowia, a po wyschnięciu uprasować. Zanim wrzucimy maseczkę do pralki, trzymajmy je np. w plastikowych woreczkach. Powinno się używać rękawiczek podczas wkładania maseczek do pralki.

Jakie są jeszcze sposoby na skuteczną dezynfekcję? Spryskaj maseczkę z obu stron płynem dezynfekującym, zostaw do wyschnięcia, a następnie uprasuj żelazkiem o wysokiej temperaturze. Można też przez 10 minut trzymać maseczkę nad garnkiem z gotującą się wodą. Para wodna oczyszcza maseczkę z zabrudzeń i bakterii, które namnożyły się podczas jej używania. Niektórzy korzystają z piekarnika ustawionego na 70 st. C, trzymając maseczki w naczyniu żaroodpornym przez 30 minut.

Eksperci odradzają korzystania z mikrofalówki: nie ma potwierdzenia, aby koronawirus był skutecznie dezynfekowany za pomocą mikrofal.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024