Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne dwa tygodnie opiekuńczego

Facebook Twitter

Kolejne przedłużenie okresu z zasiłkiem dla rodziców. To element wsparcia dla zatrudnionych w związku z pandemią. Do 14 marca wydłużono możliwość pobierania dodatku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia.

Ta opcja dotyczy sytuacji, gdy placówka, do której uczęszcza maluch, została zamknięta z powodu koronawirusa. O takie wsparcie mogą ubiegać się także opiekunowie starszych uczniów, ale tylko wówczas, gdy dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Termin, na jaki został ustalony, mija z 14 marca. Nie zmienione pozostają warunki i zasady przyznawania świadczenia. – Tak jak poprzednio, świadczenie przysługuje rodzicowi na opiekę nad dzieckiem, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

Warunkiem wypłaty świadczenia jest to, że rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, a drugi z opiekunów nie ma możliwości zapewnienia w tym czasie opieki nad dzieckiem

– mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Natomiast rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj