Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Karuzela vatowska kręciła się m.in… w Wodzisławiu. Osiem osób na ławie oskarżonych

Facebook Twitter

Wykazali w fakturach fikcyjny obrót towarami, przekraczającymi kwotę... 63 milionów złotych. Osiem osób na ławie oskarżonych. "Karuzela vatowska" kręciła się m.in. w Wodzisławiu Śląskim

Śląscy policjanci 

Karuzela vatowska – śledczy rozpracowali grupę obracającą lewymi fakturami

Osiem osób na ławie oskarżonych. To członkowie zorganizowanej grupy, która rozkręciła tzw. karuzelę vatowską m.in. na terenie Wodzisławia Śląskiego. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach właśnie zakończyli postępowanie w tej sprawie. Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 podejrzanych, którzy wykazali w fakturach fikcyjny obrót towarami, przekraczającymi kwotę… 63 milionów złotych. Części z oskarżonych, za popełnienie tzw. „zbrodni vatowskiej”, grozi kara aż do 25 lat więzienia.

Rozpracowywana przez śląskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą grupa osób, działała w latach 2016-2017 w Katowicach, Wodzisławiu Śląskim i innych miastach na terenie kraju. Podejrzani, reprezentując wiele podmiotów gospodarczych, poświadczali nieprawdę w fakturach VAT, dotyczących fikcyjnego obrotu różnymi towarami na łączną kwotę przekraczającą 63 miliony złotych. Następnie posługując się takimi fakturami przy składaniu deklaracji w urzędach skarbowych, wyłudzili oni nienależny zwrot podatku, narażając Skarb Państwa na znaczne straty

informują śląscy policjanci.

Sprawcom zarzucono nie tylko obrót fakturami, ale także  dodatkowo pranie brudnych pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestników przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Zebrany przez śledczych bogaty materiał dowodowy, pozwolił na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach do Sądu Okręgowego w Katowicach aktu oskarżenia wobec 8 podejrzanych w wieku od 36 do 57 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 22 przestępstw. Zważywszy na fakt, że części z oskarżonych zarzucono popełnienie tzw. „zbrodni vatowskiej”, grozi im kara nawet do 25 lat więzienia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj