Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koronawirus na Śląsku: najwięcej nowych zakażeń z kopalni Sośnica

Facebook Twitter

71 nowych zakażeń i już ponad 900 wyleczonych. Biuro prasowe wojewody śląskiego podało szerszą statystykę dotyczą zachorowań. Zakażeni to: mężczyzna w sile wieku z powiatu kłobuckiego, starsza mieszkanka Rybnika, młody mieszkaniec powiatu myszkowskiego, mieszkaniec w sile wieku z powiatu gliwickiego, 1 z pracowników kopalni Jankowice, 27 z Murcki – Staszic, 4 z Pniówka a 35 z Sośnicy.

Mamy również 28 kolejnych osób, które wyzdrowiały. Tylko 4 z nich trafiły do szpitala z powodu uciążliwych objawów zakażenia koronawirusem, pozostali leczyli się w swoich domach. Najmłodsza osoba ma 12 lat – to mieszkanka Dąbrowy Górniczej, najstarsza ma 94 lata i mieszka w Częstochowie. Łącznie jest już 905 wyleczonych w Śląskiem.

– informują służby prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Przypomnijmy: w dzisiejszym (11.05.) posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewody śląskiego wziął udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który na miejscu ocenił skalę zagrożenia spowodowanego przypadkami zakażenia koronawirusem wśród górników.

Od czwartku (7.05.) w województwie śląskim trwa akcja badania przesiewowego pracowników sektora wydobywczego.

1 tys. osób zostało wymazanych w czwartek, 1 tys. osób w piątek, prawie 2,8 tys. w sobotę i 5 tys. osób w niedzielę. To daje w ostatnich dniach ponad 10 tys. górników wymazanych z tych pięciu kopalni, gdzie znajdują się pewnego rodzaju ogniska epidemiczne. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej móc zidentyfikować wszystkie osoby, które są zarażone, mają wynik dodatni, aby zostały odizolowane (…) To ma przede wszystkim na celu zapobieżenie transmisji poziomej wśród mieszkańców województwa śląskiego, ale również transmisji w sektorze wydobywczym, tak, aby kopalnie mogły wrócić do normalnego funkcjonowania w jak najkrótszym czasie

– wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek. Co istotne, jak zaznaczył wojewoda, sytuacja w kopalniach, jak również w poszczególnych miastach województwa, analizowana jest na bieżąco, każdego dnia, a kluczowe jest obecnie to, że na kopalniach mogą pracować jedynie osoby, który uzyskały ujemny wynik testu na obecność Covid-19.

Wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział badania dla rodzin górników:

Od jutra ruszają testy dla rodzin górników. Będą jeździły wymazobusy, które będą te rodziny także testować. To jest bardzo duże przedsięwzięcie (…) Po dzisiejszej naradzie w sztabie kryzysowym jestem pełen optymizmu, że w ciągu najbliższych dni potrafimy opanować tą skalę zakażeń.

Wiceminister Zdrowia zaapelował jednocześnie o to, aby szczególnie w naszym województwie nadal przestrzegać wytycznych Ministerstwa Zdrowia jeśli chodzi o chodzenie w maseczkach, utrzymywanie 2-metrowego dystansu czy ograniczanie wychodzenia z domu do minimum.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022