Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Korzonek: Mediacja w czasie pandemii to dobra alternatywa dla procesu sądowego

Facebook Twitter

200 spraw trafiło do mediacji w ubiegłym roku w Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Na drodze cywilnej było to kolejnych 76 spraw. To ogromny skok. 5 lat temu do mediacji trafiło ich zaledwie 14.

Dlatego tak ważna jest promocja tej formy rozwiązywania konfliktów – mówi poranny gość Radia 90 Marzena Korzonek prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu:

Sprawami, które najczęściej trafiają do mediatora i mają największą skuteczność, są sprawy rodzinne. Sprawy najczęściej o alimenty, o ustalenie kontaktu z dzieckiem, sprawy okołorozwodowe. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, bo od początku 2019 roku na 200 spraw, które już trafiły do gabinetu mediatora, aż 70% zakończyło się ugodą. To są liczby, które napawają nadzieją i bardzo cieszą.

Dziś kończy się Tydzień Mediacji. W raciborskiej bibliotece odbył się w czwartek (15.10.) wykład online pt. „Mediacja w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem” Jak podkreśla prezes Korzonek, w czasie pandemii, gdy kontakt z sądem jest utrudniony, mediacja wydaje się bardzo dobrą alternatywą dla procesu sądowego:

Jest to ogromne pole do popisu dla mediacji. Jest to ogromna szansa na jej rozwój. Myślę, że też dzięki temu ludzie będą jej szukać. Po prostu po to, żeby znaleźć drogę do szybkiego rozwiązania. Poza tym mediacje można prowadzić online. Jest teraz nacisk na to, żeby to robić, żeby to rozwijać. Niekoniecznie poprzez wideokonferencję, można mailem, telefonem i wiem o tym, że takie mediacje się odbywają.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Marzeną Korzonek prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, do zobaczenia poniżej.

Czytaj także:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022