Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Książka na weekend. Poleca biblioteka w Cieszynie

Facebook Twitter

Biblioteka Miejska w Cieszynie ma trzy propozycje weekendowych lektur. "Mamy nadzieję zainspirować do czytania osoby zainteresowane polityką, lubiące dreszczyk emocji i kochające koty"- piszą do Radia 90 cieszyńscy bibliotekarze.

Anne Applebaum, znakomita badaczka współczesnej polityki i laureatka Pulitzera, w swojej najnowszej książce zajęła się diagnozą demokracji. Wynik badań sugeruje już tytuł „Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu”. Autorka przygląda się państwom funkcjonującym w tym systemie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, nie tylko przez pryzmat zmian politycznych, ale również zmian, które zaszły w ludziach. Pisze o Polsce PiS-u, Węgrzech Orbána, Wielkiej Brytanii brexitowców oraz o Stanach Zjednoczonych w trakcie prezydentury Trumpa. Znakomity język i trafne, mocne opisy to ogromne atuty tej książki.

Miłośników thrillerów, którzy uważają, że czytali już wszystko i każda kolejna powieść wydaje im się przewidywalna, na pewno zaskoczy „Schronisko” Sama Lloyda. Historia porwania nastoletniej genialnej szachistki, podziemna cela w mrocznym lesie i tajemniczy chłopiec, którego rolę w całej opowieści trudno odgadnąć, to przepis na trzymający w napięciu thriller. Ciągłe zwroty akcji, mroczny klimat i czające się gdzieś, jakby tuż obok zło, nie pozwalają się oderwać od lektury i pozostawiają mocne wrażenie nawet po jej zakończeniu.

„Sławne koty i ich ludzie” Heike Reinecke i Andreasa Schlipera to książka, której nie mogą przeoczyć kociarze. Wciąż rośnie liczba ludzi zafascynowanych tymi niezależnymi zwierzętami. Prężnie rozwija się rynek produktów związanych z żywieniem, pielęgnacją i rozrywką naszych kocich towarzyszy. Krótko mówiąc daliśmy się futrzakom omamić, ale historia tego kociego szaleństwa jest długa. We wszystkich epokach żyli ludzie, którzy czuli związek z kotami. Książka w zabawny sposób przedstawia historie kotów i ich sławnych właścicieli, choć kto w tych związkach jest szefem to sprawa dyskusyjna… W tym gronie znaleźli się pisarze, muzycy, politycy, więc chyba i my nie musimy się wstydzić naszej kociej fascynacji.

Po te i inne nowości serdecznie zapraszamy do biblioteki!

Miłej lektury z Radiem 90 i biblioteką w Cieszynie!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj