Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa remont w Książnicy Cieszyńskiej

Facebook Twitter

Prace remontowe w Książnicy Cieszyńskiej trwają. Zmodernizowane zostały już systemy bezpieczeństwa i klimatyzacji. W planach obszerny remont, który prawdopodobnie potrwa do jesieni.

remont w Książnicy Cieszyńskiej

W połowie kwietnia biblioteka Książnicy Cieszyńskiej ma ponownie otworzyć swoje drzwi dla czytelników. Obecnie nie można korzystać ze zbiorów biblioteki, ze względu na trwający remont. Opowiada o nim dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, Krzysztof Szelong.

Krzysztof Szelong: Znajduje się ona w obiekcie, który ciągle jest uznawany za nowy, ale tak naprawdę jesteśmy już w nim prawie 25 lat. Zestarzała się infrastruktura techniczna tam zainstalowana. Ona właściwie zrobiła się w ciągu tego ćwierćwiecza zabytkowa, więc musieliśmy w ramach projektu ją zmodernizować. Kompletnie już w tej chwili zmodernizowaliśmy wszystkie systemy bezpieczeństwa, a nawet je rozbudowaliśmy, teraz czujemy się tutaj bezpiecznie i czują się bezpiecznie nasze zbiory. Ponadto, zmodernizowany został też system klimatyzacji centralnej zapewniającej zbiorom  przechowywanym w  magazynach stałą temperaturę i wilgotność.

Biblioteka zostanie ponownie otwarta na około dwa miesiące, potem remont wkroczy w kolejny etap:

Krzysztof Szelong: Przed nami jeszcze kolejny etap tego remontu, który dobiegnie końca – myślę – jesienią i wtedy stworzona zostanie przestrzeń do pracy z dziećmi i seniorami. Zmodernizujemy także te przestrzenie, które są dostępne dla czytelników i gości odwiedzających Książnicę, czyli czytelnię i salę konferencyjną. Prace zostaną wznowione w czerwcu, w związku z tym w czerwcu pewnie się znowu zamkniemy na czas miesiąca lub dwóch, ale to na razie zgaduję raczej niż wiem.

Krzysztof Szelong

Krzysztof Szelong przypomina, że to drugi tak duży projekt realizowany przez Książnicę Cieszyńską:

Krzysztof Szelong: W pierwszej dekadzie tego stulecia zrealizowaliśmy projekt finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego i wtedy Książnica Cieszyńska była liderem konsorcjum złożonego z bibliotek i archiwów cieszyńskich. W sumie wtedy zrealizowaliśmy projekt wart ponad 2 miliony euro, w ramach którego wyciągnęliśmy z absolutnej biedy kilka zabytkowych, cieszyńskich bibliotek. Może w mniejszym stopniu dotyczyło to Książnicy, ale w większym stopniu na przykład biblioteki Tschammera przy kościele Ewangelicko-Augsburskim, czy biblioteki Bonifratrów.

Obecnie prowadzony remont to koszt ponad 4 milionów złotych. Projekt został dofinansowany z Programu Infrastruktury Bibliotek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj