Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kuczera: Badania przesiewowe powinny być przeprowadzane w każdej kopalni ROW

Facebook Twitter

Badania przesiewowe powinny być przeprowadzane w każdej kopalni, nie tylko w KWK Jankowice- mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Rybnik po Bytomiu to drugie miasto w województwie śląskim z największą ilością zakażeń.

mat.prasowe. Wymazy Gliwice

Wg danych Sanepidu w mieście potwierdzono 299 przypadków (dane z 11.05.), a 538 osób przebywa na kwarantannie:

Piotr Kuczera: Sytuacja na pewno jest bardzo poważna. Pokazuje jedną rzecz, że tak naprawdę: testy, testy i jeszcze raz testy. Od wielu tygodni o tym samorządowcy mówili. Jestem pełen obaw, bo mówimy o kopalni zespolonej ROW- tutaj Ruch Jankowice jest jednym z elementów.

Radio 90: Nie ma badań w kopalni Chwałowice, nie badań w kopalni Marcel, nie ma badań w kopalni Rydułtowy, oczywiście pojedyncze przypadki są tam badane, ale nie ma tych badań przesiewowych. Pana zdaniem powinny takowe się odbyć?

Piotr Kuczera: No zdecydowanie tak. To jest chyba zaniedbanie, które dzisiaj powoduje, że mamy ten, a nie inny problem. Mieszkańcy, sami górnicy- przecież wystarczy poczytać fora internetowe- mówili o tym, że pracują w takich, a nie innych warunkach.

W samej tylko rybnickiej kopalni Jankowice potwierdzono 294 przypadki zakażeń, a ponad 900 osób przebywa na kwarantannie. Dziś kopalnie to największe ogniska zakażeń.

Prezydent Kuczera przyznał, że nie wyobraża sobie zamknięcia województwa śląskiego, czy miasta Rybnika. Te głosy w przestrzeni publicznej pojawiły się po dynamicznych wzrostach zakażeń, ale jak na razie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w poniedziałek (11.05.) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, że nie ma takiej potrzeby:

Piotr Kuczera: Zamknąć tak żywy organizm to jest wielka trudność- po pierwsze.  Po drugie, myślę, że to jest naprawdę ostateczność. Ma to skutki przecież gospodarcze, społeczne. Dzisiaj musimy walczyć w tych miejscach, gdzie są potężne ogniska koronawirusa. Stąd powtórzę po raz trzeci: testy, testy i jeszcze raz testy.  W pewnym momencie na pewno trzeba będzie podjąć decyzję o wyłączaniu zakładów pracy, szczególnie tam, gdzie to ognisko jest największe. Myślę, że Jankowice są takim dobrym przykładem, w jaki sposób można walczyć z koronawirusem.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą poniżej.

Czytaj także:

Kuczera: W Urzędzie Miasta nie ma koronawirusa, ale było podejrzenie

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj