Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Czas zmienić zasady wyborów do Rad Dzielnic

Facebook Twitter

"Na zebrania wyborcze w dzielnicach liczących 12 tysięcy osób przychodziło 300 osób, dlatego czas zmienić zasady wyborów do Rad Dzielnic" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Teraz, aby były one ważne, frekwencja musi wynosić 10 procent mieszkańców danej dzielnicy. Pojawią się komisje wyborcze, wydłużony zostanie też czas głosowania:

Piotr Kuczera: Kiedyś to było jedno głosowanie, dwie godziny na sali gimnastycznej szkoły. Dzisiaj mówimy o profesjonalizacji, bo od godziny 8 do 20 będą się odbywały wybory, będą komisje wyborcze. Stąd myślę, że też nastąpi pewna profesjonalizacja i łatwość oddania tego głosu. Zachęcam wszystkich.

Radio 90: 10% to jest to minimum. Tak?

Piotr Kuczera: Wydaje się, że 10% jest nie do przeskoczenia. Jeżeli frekwencja ma wynosić tylko 10%, to znaczy, że ta demokracja jest na bardzo niskim poziomie.

Radio 90: Ile te wybory będą kosztowały?

Piotr Kuczera: Koło 300-400 tysięcy, bo ten stary model spowodował, że np. były takie komisje, gdzie kandydowało 16 osób i na sali było 17 osób. Dzielnica, która ma 12 tysięcy osób, a na zebranie przychodziło 300 osób i słyszałem, że kandydat, który uzyskał 100 głosów jest reprezentantem całej 12-tysięcznej dzielnicy.

Wybory odbędą się w pięć kolejnych niedziel kwietnia i maja. Wybrani zostaną nowi członkowie rad dzielnic na 5-letnią kadencję. Każda z nich liczyć będzie 15 członków. Kandydatów można zgłaszać od 21 lutego.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023