StartW Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Kuczera w Radiu 90: Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć egzaminów gimnazjalnych [AKTUALIZACJA]

W Rybniku strajkują wszystkie publiczne szkoły i przedszkola. W sumie to 66 placówek:

128 osób brakuje do komisji egzaminacyjnych na terenie Rybnika, otrzymaliśmy pismo wczoraj, że organy nadzoru pedagogicznego – czyli kuratorium – monitoruje sytuację i współdziała w tym zakresie bezpośrednio z dyrektorami szkół. Sami dyrektory do dzisiaj poszukują tych osób, które chciałyby wziąć udział w pracy tejże komisji, sytuacja jest nadzwyczajna, niecodzienna. Jutro pewien Rubikon zostanie przekroczony, jeśli te egzaminy się nie odbędą.

Radio90: Co w przypadku tych uczniów, którzy do tego egzaminu nie przystąpią?

To jest pytanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, nie do prezydenta miasta. To nie był mój pomysł na edukację. Myślę, że dzisiaj ten strajk to nie tylko o pieniądze chodzi, ale o pewien prestiż, szacunek.

Strajk to nie tylko problem egzaminów gimnazjalnych, ale także rodziców małych dzieci, bo przedszkola są zamknięte. Miasto nie rozważa otwarcia dla małych rybniczan miejskich instytucji: bibliotek czy domów kultury. Zachęca za to do wzięcia pociechy do pracy. Prezydent Piotr Kuczera, który sam jest nauczycielem, popiera strajk:

Czara goryczy w świecie edukacji się przelała, patrząc na całą reformę, podstawę programową, stosunek do wszystkich zapowiedzi. Przecież przez cztery miesiące ZNP mówiło o tym, że ta groźba strajku istnieje. Wypowiedzi czysto polityczne ostatnich dni. Zajmowano się, powiem zabawnie ‚bydlątkami’, obiecywano 500 zł na ‚bydlątko’ z pieniędzy europejskich, a nie potraktowano poważnie ZNP.

A cała rozmowa z porannym gościem Radia 90 prezydentem Piotrem Kuczerą poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

We wtorek (9.04.) po południu rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku poinformowała, że w mieście 1129 uczniów przystępuje do egzaminu gimnazjalnego, który zostanie przeprowadzony w 14 szkołach. Dzięki sprawnemu działaniu dyrektorów rybnickich szkół udało się skompletować składy komisji egzaminacyjnych we wszystkich placówkach, w których odbywają się egzaminy informuje Agnieszka Skupień i dodaje: Składy komisji egzaminacyjnych zostały wybrane z nauczycieli ze szkoły, w której odbywa się egzamin albo z sąsiednich szkół, dyrektorzy placówek kontaktowali się między sobą, wymieniając się informacjami o możliwości współpracy z nauczycielami niebiorącymi udziału w strajku. Na ten moment to są deklaracje nauczycieli, trudno przewidzieć jak sytuacja potoczy się jutro rano, dyrektorzy szkół starają się doprowadzić do przeprowadzenia egzaminu zgodnie z obowiązującymi procedurami, dlatego zapraszamy jutro do szkół gimnazjalistów, zdających egzaminy.

Zostaw komentarz