Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera: Wybory wygrała opozycja, choć liczyliśmy na czwarty mandat w okręgu

Facebook Twitter

Wybory wygrała opozycja, choć liczyliśmy na czwarty mandat w okręgu, PIS odniósł pyrrusowe zwycięstwo - mówił w porannej w rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wybory wygrała opozycja

Z prezydentem w Porannej Rozmowie Radia 90 rozmawiał z nim Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Obudziliśmy się w nowej Polsce?

Piotr Kuczera: Myślę, że tak. Jest zmiana oczekiwana. Dziękuję wszystkim za tak liczny udział w wyborach. W Rybniku frekwencja 74% to jest rekord w pewnym sensie wszechczasów.

Radio 90: Panie Prezydencie, kto wygrał wybory?

Piotr Kuczera: Opozycja. Zjednoczona Opozycja wygrała wybory i myślę, że PiS może mówić o pewnym pyrrusowym zwycięstwie. To znaczy, są na pierwszym miejscu, ale nie mają zdolności koalicyjnej. Głęboko wierzę, że powstanie rząd opozycyjny, który rozpocznie odkręcanie tego, co przez ostatnie kilka lat się działo.

Radio 90: Największa niespodzianka tych wyborów?

Piotr Kuczera: Dla mnie trochę Konfederacja, bo było to przewidywalne, po cichu liczyłem, że będzie czwarty mandat.

Wybory do Sejmu w okręgu nr 30 wygrał PIS, zdobywając 38,06 procent głosów, stracił jednak jeden mandat i ma ich obecnie cztery. Koalicja Obywatelska z poparciem 29,98 procent wprowadziła trzech posłów. Jeden mandat poselski przypadł Trzeciej Drodze, a także Konfederacji.

Radio 90: Wygrywa w mieście, w którym rządzi prezydent z Platformy – PiS. Dlaczego?

Piotr Kuczera: Być może struktury społeczne naszego miasta? Tutaj ta odpowiedź jest dość jasna. Mamy duże zakłady przemysłowe, silne związki zawodowe. To jakieś przełożenie na pewno jest. Z punktu widzenia Platformy, uzyskała wynik, myślę, że zadowalający. Na pewno było oczekiwanie na czwarty mandat. Prześlizgnęliśmy się właściwie przy tym czwartym mandacie. Ostatecznie przypadł Konfederacji.

Radio 90: To pokazuje, że w wyborach samorządowych, które za pół roku PiS tutaj może zdominować.

Piotr Kuczera: Myślę, że jest kompletnie inna specyfika wyborów samorządowych i parlamentarnych.

PIS przegrywa wybory do senatu. Mandaty tracą dotychczasowi senatorowie Ewa Gawęda i Wojciech Piecha. Mandaty zdobywają Henryk Siedlaczek oraz Piotr Masłowski zastępca prezydenta Rybnika.

Radio 90: Obudziliśmy się w nowej Polsce?

Piotr Kuczera: Myślę, że tak. Jest zmiana oczekiwana. Dziękuję wszystkim za tak liczny udział w wyborach. W Rybniku frekwencja 74% to jest rekord w pewnym sensie wszechczasów.

Radio 90: Panie Prezydencie, kto wygrał wybory?

Piotr Kuczera: Opozycja. Zjednoczona Opozycja wygrała wybory i myślę, że PiS może mówić o pewnym pyrrusowym zwycięstwie. To znaczy, są na pierwszym miejscu, ale nie mają zdolności koalicyjnej. Głęboko wierzę, że powstanie rząd opozycyjny, który rozpocznie odkręcanie tego, co przez ostatnie kilka lat się działo.

Radio 90: Największa niespodzianka tych wyborów?

Piotr Kuczera: Dla mnie trochę Konfederacja, bo było to przewidywalne, po cichu liczyłem, że będzie czwarty mandat.

Cała rozmowa do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024