Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyniki wyborów 2023: Czterech posłów PiS, trzech KO i po jednym dla Trzeciej Drogi i Konfederacji. Kto wszedł?

Facebook Twitter

Wyniki wyborów 2023 są już znane. W okręgu obejmującym m.in. Rybnik, Jastrzębie, Żory, Wodzisław i Racibórz oraz powiaty wszystko jest już jasne. PiS stracił jeden mandat, do Sejmu nie wszedł także Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia.

Wyniki wyborów 2023

Wyniki wyborów 2023: Liczyli, liczyli i policzyli. Mamy wyniki wyborów parlamentarnych z okręgu nr 30 obejmującego powiat rybnicki, raciborski, wodzisławski, mikołowski oraz miasta: Jastrzębie-Zdrój, Żory, Rybnik. Już wiadomo, że PiS stracił jednego posła.

A więc, w  nowej kadencji Sejmu zasiądą z PiS: Michał Woś (39 902 – najwięcej z PiS głosów), Bolesław Piecha, Paweł Jabłoński i Grzegorz Matusiak. Prawo i Sprawiedliwość tym samym straciło jeden mandat (mandat, który dotąd miała Teresa Glenc). Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 38,06 procent głosów, czyli 145 230 głosów. Z kolei na drugim miejscu znalazł się Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI z wynikiem 29,98 procent poparcia i dokładnie 114 404 głosów. Koalicja wprowadzi do Sejmu trzech posłów – to Krzysztof Gadowski (36 031 głosów), Gabriela Lenartowicz i Marek Krząkała.

Trzecia droga otrzymała – 12,45% i wprowadzi do Sejmu lidera listy – Łukasza Osmalaka. Lider dostał blisko 20 tysięcy mandatów. Jednego posła będzie miała także Konfederacja – Roman Fritz dostał 11 089 głosów.

Znamy także nowych senatorów. To Piotr Masłowski z Trzeciej Drogi i Henryk Siedlaczek z Koalicji Obywatelskiej. Z fotelami senatorskimi żegnają się Ewa Gawęda i Wojciech Piecha. W okręgu wyborczym numer 79 obejmującym powiat cieszyński i żywiecki wygrał Andrzej Kalata z PiS.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj