Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kwarantanna nie dłuższa niż 14 dni? Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie

Facebook Twitter

Nowe zasady zwalniania z kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, w którym czytamy, że "okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 trwa do czasu uzyskania ujemnego wyniku testu, nie dłużej jednak niż 14 dni", licząc od dnia następnego po kontakcie z osobą zakażoną.

fot.congerdesign/pixabay

Gdzie się najczęściej piętrzyły sytuacje? Wtedy, kiedy osoba była dodania i osobnicy z rodzin tej osoby dodatniej, również byli dodatni. Powielano tą 14-dniową kwarantannę, w niektórych przypadkach 30 albo i więcej dni. W chwili obecnej, pojęcie ”zwolnienie z kwarantanny” może nastąpić po 14 dniach, niezależnie od wykonywania badania, oczywiście jeżeli ta osoba wcześniej nie była dodatnia. W ten sposób, jeżeli dwukrotnie osoba z dodatnim badaniem uzyska wynik ujemny, osoby z kwarantanny są ujemne – zwalniamy całą rodzinę.  Jeżeli osoba jest ujemna, rodzina jest dodatnia, to rodzina pozostaje dalej w izolacji, natomiast osoba, która ma ujemne wyniki, jest ozdrowieńcem, ona nie zaraża innych i możne wrócić do pracy.

– wyjaśnia nowe przepisy Grzegorz Hudzik, Wojewódzki Inspektor Sanitarny z Katowic. Co ciekawe, według nowego rozporządzenia, osoby z kontaktu z chorym przebywające na kwarantannie, nie muszą wykonywać testu na obecność koronawirusa, jeśli nie mają objawów:

Możemy zwolnić po 14 dniach z kwarantanny, nawet wtedy, kiedy nie miała wykonywanych zadań kontrolnych czy testowych. Wtedy przebywa w domu, jest odizolowana od innych osób, które mogłaby potencjalnie zakazić. Czekamy czy się cokolwiek u niej wykluje, czy też nie. Jeżeli nie, czuje się dobrze i mija 14 dni,  wtedy nie ma szans na zakażenie już innych osób.

Warto więc przypomnieć czym różni się kwarantanna od izolacji i kogo dotyczy:

Kwarantannie poddana jest osoba zdrowa, która miała potencjalny kontakt z osobą, która manifestowała objawy, bądź miała potwierdzony wynik badania. Natomiast na izolacji znajduje się osoba, która ma wynik dodatni, niezależnie czy manifestuje objawy czy też nie, pozostaje w izolacji i ma zakaz kontaktowania się z innymi osobami.

Osoby z pozytywnym wynikiem będące w izolacji muszą uzyskać dwa ujemne wyniki w odstępstwie minimum 24 godzin.

Czy w wyniku pojawienia się nowych przepisów skończą się kwarantanny trwające 6-8 tygodni? Reporterzy Radia 90 będą się temu na pewno przyglądać.

Tutaj znajdziecie pełne rozporządzenie w tej sprawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj