Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kwiecień- plecień? Meteorolodzy zapowiadają powrót zimowej aury

Facebook Twitter

Wyraźne ochłodzenie w prognozach, do tego opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu na południu i wschodzie kraju. Możliwe są także oblodzenia. Nadchodzi kwiecień- plecień, w najbliższych dniach więcej zimy, mniej lata.

W środę (30.03.) nad Polską zalegać będą dwa pofalowane fronty atmosferyczne, powodujące duże zachmurzenie i opady. Pozostawać będziemy w polarnej morskiej masie powietrza, która na południu przyniesie opady deszczu, a na północy deszczu ze śniegiem. Opady śniegu mogą pojawić się w Tatrach i Sudetach, a po południu także na Przedgórzu Sudeckim, powodując przyrost pokrywy śnieżnej od 4 do 10 cm. Temperatura maksymalna na północy miejscami nie przekroczy 3°C, a na południu wzrośnie do 13°C.

W nocy ze środy na czwartek niż „Katharina” zacznie rozbudowywać się nad środkową Europę i strefa opadów deszczu przesunie się na południowy wschód Polski. Deszcz ze śniegiem i śnieg będzie padał na północy i zachodzie oraz w górach. Temperatura minimalna od –3°C na Suwalszczyźnie do 5°C na południowym wschodzie.

W czwartek (31.03.) najintensywniejsze opady, głównie deszczu (nawet do 15-20 mm w ciągu 12 godzin), będą występować na południowym wschodzie. W północno-zachodniej części Polski oraz w górach będzie dominować deszcz ze śniegiem i śnieg. W Tatrach może spaść 15 cm śniegu. Zarówno w środę, jak i w czwartek na południu Polski zaznaczy się podwyższone stężenie pyłu znad Sahary, co może objawiać się zmianą koloru śniegu w górach. Temperatura maksymalna od 5°C do 10°C, a na północy kraju, gdzie napłynie powietrze pochodzenia arktycznego, chłodniej – od 1°C do 4°C.

W piątek(01.04.) dalsze ochłodzenie. Niż „Katharina” przesunie się w kierunku Węgier, a pofalowany front nad Polską będzie niemal stacjonarny. Temperatura minimalna w nocy od – 3°C do 1°C, a maksymalna w dzień od 0°C do 7°C. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu wystąpią na południu i południowym wschodzie kraju. Miejscami możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 10-20 cm w czasie 24 godzin, a na Podkarpaciu sumy opadów mogę przekraczać 30 mm na dobę. Dodatkowo w strefie opadów nasili się wiatr i będzie on okresami dość silny, z porywami do 60 km/h, co może powodować miejscami zawieje śnieżne.

W sobotę (02.04.) prognozujemy dalsze, intensywne opady śniegu i śniegu z deszczem na południowym wschodzie. W niedzielę opady będą zanikać, a z północy napłynie chłodniejsze powietrze. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura w całym kraju spadnie poniżej 0°C, na południu nawet do –6°C, a na Podhalu do –10°C. Od wtorku możliwa kolejna strefa z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami deszczu, która będzie wkraczać do Polski od zachodu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2022