Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lej kondensacyjny nad Żorami. Co to takiego? [FOTO]

Facebook Twitter

Dziś na Śląsku pomiędzy Żorami i Pszczyną można było zaobserwować lej kondensacyjny. Jak twierdzą łowcy burz, istnieje duże prawdopodobieństwo graniczące niemal z pewnością, że lej ten dotknął powierzchni ziemi i wyrządził niewielkie szkody.

Fot. czytelnik

Lej kondensacyjny to kolumna lub lej, wyrastający z podstawy chmury, o charakterystycznym kształcie odwróconego stożka. Zjawisko to wskazuje na istnienie mniej lub bardziej silnego wiru.

Dziś w godzinach 13:35-13:45 między Żorami a Pszczyną zaobserwowano silnie rozwinięty lej kondensacyjny. Istnieje duże prawdopodobieństwo graniczące niemal z pewnością, że lej ten dotknął powierzchni ziemi i wyrządził niewielkie szkody. Pomimo słabych warunków do rozwoju konwekcji, miejscami w Polsce pojawiły się nieco silniej rozbudowane chmury kłębiaste dające przelotne opady deszczu. W związku z dużym pionowym gradientem temperatury w dolnej troposferze i dość niskim poziomem kondensacji mogą gdzieniegdzie pojawiać się leje kondensacyjne, a nawet słabe trąby powietrzne (o sile F0)

-czytamy na profilu Łowców Burz. Zobacz cały wpis.

Zdjęcia także dotarły do naszej redakcji od Tatiany, prezentujemy je poniżej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021