Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lewitująca bryła węgla? Zobaczysz to w Carbonarium w Jastrzębiu- Zdroju [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Lewitująca bryła węgla, zaskakujące multimedia i wirtualna rzeczywistość, dzięki której przeniesiesz się w głąb kopalni. Carbonarium w Jastrzębiu- Zdroju ma być wyjątkowym miejscem na mapie obiektów postindustrialnych. Otwarcie Carbonarium po wakacjach, 2 września.

Carbonarium
Carbonarium/ mat.prasowe

Carbonarium. Wszystko co powinieneś wiedzieć o węglu, od jego powstania w kosmosie po współczesne wykorzystanie w przemyśle.

To wyjątkowa opowieść o węglu i zaprezentowanie go w sposób dotąd nieeksponowany. Na wystawie stałej, jaką jest Carbonarium wydobywamy wiedzę i emocje. Zobaczymy etapy powstawania węgla we wszechświecie – od pierwiastka, poprzez jego obecność w organizmach żywych i przyrodzie, a także wykorzystanie go współcześnie w przemyśle. Nie zabraknie wątku transformacji i znaczenia tego surowca w kontekście powstania miasta Jastrzębie-Zdrój.

Carbonarium

Carbonarium/ mat.prasowe

Na parterze budynku znajdują się kasy oraz Punkt Informacji Turystycznej, a także sklepik z pamiątkami. Centralnym elementem jest jednak „lewitująca” bryła węgla. Tutaj zaczyna się zwiedzanie.

Od najwyższego drzewa po najmniejszą bakterię. Wszystkie znane nam formy życia opierają się na chemii jednego pierwiastka – węgla. Pierwsze piętro Carbonarium to historia jego powstania, obecność w organizmach żywych, a także obieg węgla w przyrodzie – od powstania w jądrach gwiazd po karbon. Tematyka ta prezentowana jest m.in. w krótkim filmie przy wykorzystaniu stereoskopowej technologii przestrzennej.

Carbonarium

Carbonarium/ mat.prasowe

Na drugim piętrze dowiemy się jaka jest historia wykorzystania węgla przez człowieka. Poznamy rodzaje węgla odkrywane od starożytności po początek XX wieku, historię pierwszych kopalń i najważniejsze kroki milowe węgla kamiennego, aż do ery globalnego surowca energetycznego i jego znaczenia w przemyśle.

Carbonarium

Carbonarium/ mat.prasowe

Trzecie piętro to geneza rozwoju przemysłu górniczego w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście historii miasta. Pokazujemy tu współczesny model wydobywczy i związane z nim niebezpieczeństwa. Zwiedzający, dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości (sektor VR), będą mogli zejść pod ziemię i niemalże dotknąć serca kopalni. Uruchamiając urządzenia audio wysłuchają także opowieści o mieście, jego historii i bogactwie współczesności.

Carbonarium

Carbonarium/ mat.prasowe

Ostatnie piętro wystawy to już rozwój urbanistyczny miasta oraz życie codzienne jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem górników. Przestrzeń ta – podobnie jak mniejsze pomieszczenia znajdujące się w części administracyjnej budynku – będzie także wykorzystywana na potrzeby organizacji niewielkich eventów, wystaw i warsztatów.

Jastrzębskie Carbonarium wspólnie z postindustrialnym kompleksem huty Dolní Vítkovice jest częścią polsko-czeskiego szlaku węgla i stali. Projekt Industrialne pogranicze jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Kontakt

Carbonarium w mediach

Jak dojechać

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024