Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lyski: Prokurator i WIOŚ kontrolują wysypisko odpadów

Facebook Twitter

„Święta bez smrodu” transparenty m.in. o takiej treści w połowie grudnia podczas protestu trzymali w dłoniach mieszkańcy Lysek. W Radiu 90 powracamy do tematu wyrzucania i zakopywania odpadów na polu w centrum miejscowości.

Mieszkańcy zarzucają firmie, która prowadzi działalność przy ulicy Kamionki, że zakopywane tam odpady to nie tylko te zielone, ale również i inne.

Ten smród utrzymuje się kilka tygodni, jest uciążliwy dla nas. Jak wiatr wieje od Suminy to wszystko idzie na nas(..). Na jakiej postawie ten pan ma zgodę, chcemy wiedzieć!

Tak mówili miesiąc temu mieszkańcy.

To, co miało się dziać na działce, potwierdza komendant Straży Gminnej w Lyskach, Adam Mandera. Jak mówi nam, sprawa trafiła już do prokuratury:

W te odpady które oni przywożą są wmieszane śmieci. Myśmy to ujawnili, jakieś kawałki szkła, plastiku, papy, ceramiki budowlanej, czyli wszystkie takie rzeczy jakie można znaleźć na wysypisku śmieci. Mieszkańcy powiedzieli, że oni uważają, że jest zagrożenie dla życia lub zdrowia mieszkańców. Myśmy skierowali sprawę do prokuratury, natomiast jeżeli prokurator odstąpi od prowadzenia postępowania i umorzy je, to wtedy my zostaniemy z powrotem powiadomieni i skierujemy wniosek o ukaranie do sądu za składowanie resztek, które się tam nie powinny znaleźć.

Z naszym postępowaniem czekamy teraz na decyzję prokuratora

– dodaje Mandera. Jak się okazuje, obecnie firma nie zakopuje już odpadów:

Co ciekawe, okazało się, że starostwo rybnickie doszukało się, że kawałek tego dojazdu gdzie były wysypywane śmieci był własnością starostwa i starostwo sobie postawiło barierki, uważają, że przez ich teren nie było zgody na przejeżdżanie. Zakaz przejazdu tam jest i właściciel będzie musiał sobie znaleźć inny sposób dowożenia ziemi czy innego materiału.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nie chce jeszcze udzielać informacji na ten temat. Udało się nam dowiedzieć, że w styczniu odbyła się powtórna kontrola w Lyskach i wówczas stwierdzono nieprawidłowości. Nie ma jednak jeszcze ostatecznej opinii tego organu.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Podobne tematy


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/server106088/ftp/radio90/radio90pl/wp-includes/wp-db.php on line 3547

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj