Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Smród w Raciborzu Brzeziu. Nieprzyjemny temat, czyli co i komu śmierdzi?

Facebook Twitter

"Do Raciborza zwożone są śmieci z całej Polski, smród jest nie do wytrzymania" - mówią mieszkańcy Brzezia skarżący się na składowisko odpadów.

Smród w Raciborzu

Smród w Raciborzu – głos mieszkańców

To manipulacja faktami – odpowiada Jan Makowski prezes Raciborskiego Centrum Recyklingu R3- śmierdzi to fakt, ale odór wydobywa się z sąsiadującej z nami firmy Empol, prowadzącej tam Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. O problemie było głośno latem ubiegłego roku, teraz znów temat powraca. Mówi jeden z mieszkańców Roman Majnusz.

Roman Majnusz: Są odpady przywożone na RCR R3 z całej Polski, co do których my cały czas mówimy, że chcemy zaprzestać z tym procederem. A co do czego pan prezydent kłamie nas. Obrażają nas, nazywają nas Goebbelsami i nazywają nas komuchami. My jesteśmy mieszkańcami Brzezia, Raciborza i my chcemy żyć w spokoju, nic więcej.

Smród w Raciborzu Brzeziu – mieszkańcy chcą rozmów z władzami miasta

W sprawie interweniowała poseł Gabriela Lenartowicz. Odbyła się kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Pod pismem do prezydenta podpisało się 300 mieszkańców.

Mimo to nic się nie zmienia

– dodaje raciborzanin Adam Witecki.

Adam Witecki: Uciążliwość tych obiektów, bo mówimy i o EMPOL-u i o RCR jest nieprawdopodobna. A na poziomie miasta nie ma z kim rozmawiać. Nic się nie zmienia. Stoją na stanowisku, że to nie śmierdzi RCR, tylko śmierdzi EMPOL. EMPOL mówi – To nie u nas. To śmierdzi RCR. Natomiast dokumenty potwierdzają jednoznacznie: śmierdzi jedno i drugie i miasto ma wpływ na działalność EMPOL-u. Więc niech ktoś z nami siądzie do rozmów, niech ktoś zacznie działać.

Posłanka Gabriela Lenartowicz mówi, że pierwsze wyniki kontroli WIOŚ wskazały liczne zaniedbania.

Gabriela Lenartowicz: Protokoły pokontrolne kontroli WIOŚ zarówno w spółce EMPOL, jak i spółce miejskiej składowiska odpadów wskazują liczne naruszenia. Te zalecenia, odpowiedź na to zalecenia jeszcze będzie trwała. Na pewno już wiemy, że to przedsięwzięcie nie działa w sposób zgodny z przepisami środowiskowymi.

Radio 90: Na ile ta wiedza może przełożyć się na to, co jest największym problemem, czyli uciążliwość zapachu.

Gabriela Lenartowicz: Uciążliwości zapachowe, mamy w Polsce tę trudność, że rząd PiS, mimo że obiecywał wielokrotnie, nie wprowadził ani ustawy odorowej. Tu na pewno mamy wskazania jasne, że przywożone są na składowisko odpady, które nie powinny się tam znaleźć.

A co na te zarzuty odpowiada Raciborskie Centrum Recyklingu R3, o tym jeszcze dzisiaj na naszym portalu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2024