Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkańcy Lubomi sprzątają. Błoto, glina, muł, wszystko na posesjach i w domach

Facebook Twitter

Muł na drogach, ziemia z pól w ogrodach, woda w domach. Po czwartkowej (13.05.) nawałnicy trwa wielkie sprzątanie w wielu miejscowościach naszego regionu. Mopy i szmaty się nie sprawdzają. Najpierw łopaty i wyrzucanie błota z zalanych terenów.

W Lubomi wiele szkód wyrządziła woda z ziemią spływająca z pól. Od rana trwa uprzątanie zanieczyszczeń z dróg. Marcin i Iwona mieszkają przy ulicy Mickiewicza, przez ich posesję płynęła brunatna rzeka wody zmieszanej z mułem i kamieniami. Zalany dom, zniszczony ogród, w basenie pełno ziemi – mówią naszemu reporterowi:

Kilka godzin ulew, woda poleciała, zalało, woda nie miała gdzie spływać, gliny jest dużo. (…) Sąsiedzi też są pozalewani.

To przyszła po prostu fala, to trwało dwie minuty. Piwnice są w glinie. Na placu kostka jest powyrywana. (…)

Nie tylko woda spływająca z pól była zagrożeniem. Marcina i Jacka zalały wezbrane wody z potoku, przy którym mieszka:

Z tej małej rzeczki zrobiła się duża rzeka. Wszystko niżej lub na poziomie podwórka jest zalane. Wszystkie pomieszczenia, garaże zalane. Brud, ziemia, glina leciały z wodą. Była wycinka, wszystko z tej wycinki wleciało, zatrzymało się na tamie.

Przy wielu posesjach stoją worki z piaskiem, ale niestety nie uchroniło to przed dostaniem się wody do pomieszczeń:

Jak potok już się podniesie, to wylewa z każdej strony. Wystarczyło, że się przebiło przez drzwi, przez bramę. Dostało się do domu, przez ściany, przez wody gruntowe. Wielkie sprzątanie, mycie, suszenie. Zabawki popłynęły razem z wodą. Gmina się już kontaktowała, badają straty.

Mówiła naszemu reporterowi Janowi Baczy Bronia, której dom leży w niżej położonej części Lubomi.

Władze samorządowe gminy Lubomia apelują do mieszkańców o zgłaszanie szkód. Zgłaszać szkody można na adres mailowy: lubomia@lubomia.pl oraz pod numerem telefony Zastępcy Wójta: 667 150 009. Dziś (14.05.) od wczesnych godzin rannych na terenie gminy szkody szacuje 5 komisji gminnych. Będą pracowały do czasu sporządzenia protokołów we wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców miejscach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj