Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gminy uzdrowiskowe promują patologię? Twierdzi tak Rybnicki Alarm Smogowy. Co na to Ustroń?

Facebook Twitter

"Ustroń jako miasto uzdrowiskowe na terenie powiatu cieszyńskiego najintensywniej zabiega o ochronę powietrza" - tak Przemysław Korcz burmistrz miasta odpowiada na zarzuty Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Gminy uzdrowiskowe

Gminy uzdrowiskowe promują patologię, akceptując na swoim terenie kopciuchy – uważa RAS

Rybnicki Alarm Smogowy zarzuca, że uzdrowisko ma na swoim terenie blisko pół tysiąca kotłów niespełniających wymogów uchwały antysmogowej województwa śląskiego.
Burmistrz Korcz, broniąc się, podaje konkretne dane.

Przemysław Korcz: My jako pierwsza gmina w kraju za własne pieniądze zrobiliśmy monitoring 80% palenisk na terenie naszej gminy i to z naszych danych rząd polski korzystał tworząc program CEPiK-u piecowego. Nie jest tak, że miasto Ustroń nic nie robi. Oczywiście część pieców została jeszcze niewymieniona i być może niektóre są pozaklasowe, to fakt. Natomiast jeśli chodzi o kontrole, to w Ustroniu są przeprowadzane na bieżąco i to nie tylko kontrole Straży Miejskiej, ale również kontrole z użyciem dronów do kontroli. I my całymi dzielnicami robimy kontrole i wyłapujemy te paleniska, które, że tak powiem, są podejrzane.

Przemysław Korcz burmistrz Ustronia

Cały czas wymieniamy kotły i realizujemy programy mające poprawić jakość powietrza w Ustroniu

– podkreśla burmistrz.

Przemysław Korcz: Ile setek żeśmy wymienili w palenisk dzięki pieniądzom pozyskanym przez miasto Ustroń z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, bo to było przynajmniej 100 rocznie, czasami nawet ponad 200 rocznie. Teraz to finansujemy z własnych pieniędzy. Ponadto bierzemy udział w programie „Przywracamy Błękit”, mamy powołanego pełnomocnika czy doradcę ds. ekologicznych. Mamy podpisaną umowę z firmą, która w naszym imieniu, jest to punkt przyjęć Fundacji „Oddychaj Beskidami”, działający od dwóch lat i finansowany przez miasto Ustroń, który pomaga załatwiać dofinansowania z różnych programów dla mieszkańców Ustronia.

Ilość dni z przekroczoną normą powietrza w tym roku była mniejsza niż 10

– dodaje burmistrz Przemysław Korcz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024