Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Można składać uwagi do projektu wydobycia pod Krzyżowicami

Facebook Twitter

Mieszkańcy Pawłowic z obawą patrzą na nową górniczą inwestycję. Jastrzębska Spółka Węglowa czeka na decyzje środowiskowe dla złoża "Żory-Warszowice", to obszar górniczy "Borynia". Do niedzieli (2.06.) wszyscy właściciele nieruchomości mogą składać uwagi do tego projektu. Przyjmuje je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

fot: Sabina Bartecka/ pawlowice.pl

Kopalnia „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” będzie starać się o wydłużenie koncesji do 2042 roku. Ma to umożliwić wejście na teren Krzyżowic, bo obecnie wydobycie kończy się mniej więcej na granicy z Borynią, choć wpływy sięgają zabudowy przy ul. Partyzantów w Krzyżowicach.

Wydobywanie węgla będzie wiązało się ze szkodami górniczymi w północnych Krzyżowicach, sięgając na wschodzie do ul. Śląskiej a na północy do Osin. Przewiduje się, ze ziemia opadnie na tym obszarze około 2,5 metra, a w rejonie ul. Partyzantów ponad 3 metry. Mimo, że planowana metodą wydobycia będzie metoda na zawał, kopalnia będzie jednak naprawiała powstałe szkody.

Tymczasem mieszkańcy boją się o swoje nieruchomości, szczególnie po doświadczeniach związanych ze skutkami działalności kopalni „Pniówek”. Północna część Krzyżowic dotychczas była jedynym obszarem nieobjętym skutkami eksploatacji górniczej. To właśnie na tym obszarze, dla którego JSW wnioskuje o koncesję, znajdują się tereny budowlane.

Dodajmy, że niezależnie od uwag mieszkańców, również gmina złoży uwagi do udostępnionej dokumentacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj