Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na hałas i pył skarżą się mieszkańcy Bełku [WIDEO]

Facebook Twitter

'Ogromny hałas, pył unoszący się na domami i ogrodami, trudno tu żyć' - skarżą się mieszkańcy ulicy Ramża w Bełku. W bezpośrednim sąsiedztwie ich domów znajduje się Wytwórnia Mas Bitumicznych i to jej działalność, zwłaszcza w ostatnim czasie, spędza im sen z powiek.

Posłuchaj co mówili naszym reporterom:

Zobacz film z interwencji Roberta Krzyżaniaka i Przemka Niedźwieckiego:

Jak sprawę komentują przedstawiciele Kopalni Surowców Skalnych w Bartnicy, właściciel zakładu w Bełku? Firma wysłała do nas oświadczenie. Właściciel zakładu prosi o cierpliwość, apeluje o nią do mieszkańców także sołtys Bełku, Jolanta Szejka:

Teraz jest realizowane zamówienie na drogę Pszczyna- Rybnik, muszą się oni zmieścić do 30 października i tak władze nie pozwalają, aby produkcja szła w niedzielę czy w sobotę. Nie może też być produkcji po 22.00. Wiadomo, że jest więcej towarów, więcej asfaltu, więcej kamienia, które trzeba załadować, rozładować. I to mieszkańcom przeszkadza. I hałas przeszkadza, i zapylenie przeszkadza, ale wiadomo gdzie się pracuje 'tam wióry lecą’. Ja bym tak chciała, żeby wybrać złoty środek. I prosić mieszkańców, żeby oni przetrzymali te uciążliwości, na które teraz napotykają.

Informacja Zarządu Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy sp. z o.o dotycząca czasowej intensyfikacji produkcji w Wytwórni Mas Bitumicznych w Bełku.

W związku z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, związaną m.in. z produkcją mieszanek mineralno-bitumicznych na potrzeby remontów oraz budowy dróg informujemy, że Wytwórnia Mas Bitumicznych w Bełku realizuje ważny dla regionu kontrakt pn.: „Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna etap I do IV: km 0,0+000 do 10+221,00 w Rybniku i Żorach”, którego inwestorem jest miasto Rybnik, działające jako inwestor bezpośredni oraz zastępczy miasta Żory. Inwestor wyznaczył datę zakończenia budowy na 31.10.2019 r. i oczekuje terminowego wybudowania obwodnicy miasta, co jest powodem intensyfikacji produkcji w zakładzie w Bełku.
Wspólnie z firmą wykonawczą realizującą w/w zadanie – Przedsiębiorstwem Usług Technicznych INTERCOR sp. z o.o. z siedzibą w Zawierciu, został przygotowany plan, który ma ograniczyć produkcję w dni wolne od pracy.

Jednocześnie informujemy, że część etapów budowy obwodnicy Rybnika zakłada konieczność wykonania przyłączeń do już istniejących dróg i skrzyżowań. Z tego powodu wykonawca zmuszony jest prowadzić niektóre prace związane z budową układów komunikacyjnych tylko i wyłącznie w dni wolne od pracy, z uwagi na uciążliwości dla kierowców i pieszych, które mogłyby wystąpić gdyby roboty były wykonywane w dni powszednie.

Jesteśmy świadomi, że ciągły i wielogodzinny proces produkcyjny może być odczuwalny przez mieszkańców budynków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Wytwórni Mas Bitumicznych w Bełku. Dlatego – już w 2018 r. – rozpoczęliśmy prace zmierzające do wykonania wygrodzenia naszego zakładu, na kierunku najbliższej zabudowy mieszkalnej (przy obecnej ul. Ramży).
Docelowo planowane wygrodzenie będzie miało wysokość ok. 5 metrów i zostanie wykonane z betonowych profili, ustawionych na długości ok. 50 m – wzdłuż granicy zakładu. Na betonowych profilach zostaną dodatkowo zainstalowane ekrany dźwiękochłonne. Montaż ekranów powinien ograniczyć hałas przenoszący się z terenu zakładu do środowiska.
Informujemy również, że rozpoczęliśmy prace związane z realizacją inwestycji mającej na celu częściową hermetyzację instalacji do produkcji mieszanek mineralno-bitumicznych. Częściowa hermetyzacja instalacji polegać będzie na zabudowie torowiska wózka transportującego wyprodukowaną mieszankę mineralno-bitumiczną wraz z zabudową miejsca zsypu mieszanki do zbiorników magazynowych. Z zabudowanej przestrzeni powietrze odciągane będzie poprzez instalację odciągową i kierowane do bębna suszarki kruszyw lub do – planowanego do zabudowy – filtra kasetowego z aktywnym węglem.
Do w/w instalacji ma zostać również wpięta planowana do wykonania instalacja odciągowa oparów, które powstają podczas przeładunku asfaltu z cystern samochodowych do zbiorników magazynowych.
Obecnie jesteśmy w fazie projektowej przedsięwzięcia i prowadzimy rozmowy z ewentualnymi wykonawcami.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania przyniosą pozytywne skutki, a ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby realizowana produkcja odbywała się w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców Bełku.

Zarząd KSS Bartnica

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022