Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagrody Karolinki przyznane. Trafiły w ręce tych, którzy dbają o rozwój Czerwionki-Leszczyn

Facebook Twitter

Nagrody Karolinki od ponad dwóch dekad trafiają do rąk tych osób, które swoją ciężką pracą, zaangażowaniem wpływają na rozwój gminy, sławią ją.

Nagroda Karolinka

W Czerwionce-Leszczynach już po raz kolejny wręczono nagrody Karolinki, czyli honorowe wyróżnienia przyznawane za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Tym razem kapituła zdecydowała, że wyróżnienia otrzymają: Anna Michalczyk, Antoni Procek, Krystyna Malczyk-Kęska, Czesław Żemła, Krzysztof Dyrbuś, Stowarzyszenie Koło Gospodyń w Czuchowie
ks. Konrad Opitek, Bożena Bierowiec-Chrustek, Edward Kucharczyk, Wojciech Pukowiec.

Nagrody Karolinki dla tych, którzy działają na rzecz rozwoju gminy

Przez dłuższy czas Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach zastanawiała się, w jaki sposób uhonorować tych mieszkańców gminy, którzy w wyjątkowy sposób działają na rzecz rozwoju i promocji Czerwionki-Leszczyn. I już dwudziesty szósty raz mamy zaszczyt wyróżnić statuetką Karolinki osoby i instytucje, które rozsławiają naszą małą ojczyznę

– powiedział w czasie gali w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, przedstawiając rys historyczny wyróżnienia.

Chciałbym, aby istota tego pomysłu z 1997 roku ciągle trwała, żebyśmy dostrzegali i wyróżniali tych mieszkańców, którzy potrafią, chcą, mogą, ale także tych, którzy przebywają poza granicami gminy, ale ciągle o nas myślą i nas reprezentują

– podkreślił Burmistrz Wiesław Janiszewski.

Wiesław Janiszewski: Kapituła rozpatrzyła 37 wniosków. 23 wnioski, które wpłynęły w latach 2003-2022 i 14 wniosków, które wpłynęły w roku 2023.

W imieniu nagrodzonych głos zabrał Czesław Żemła, kabareciarz, artysta, gawędziarz, a nawet przewodnik po czerwieńskich familokach.

Czesław Żemła: Powiem cos w imieniu nas wszystkich, pozwalacie? Takie wyróżnienie to dla nas naprawdę wielki zaszczyt i honor, ale zarazem zobowiązanie. Myślę, że mogę wobec was, w imieniu was i wobec państwa zadeklarować, że nie spoczniemy na laurach.

Nagrody Karolinki wręczane od blisko trzech dekad – zobacz galerię zdjęć (autor: Urząd Miasta i Gminy w Czerwince-Leszczynach)

Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół Chwila Nieuwagi. O oprawę artystyczną wręczenia Karolinek zadbała także Orkiestra Miejska „Dębieńsko” wraz z Formacją Taneczną ZYGZAK.

Nagrodzeni wyróżnieniem Karolinka

Anna Michalczyk – od ponad czterdziestu sześciu lat związana jest ze służbami zatrudnienia. Karierę zawodową rozpoczęła od pracy w Wydziale Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, łącząc ją z dodatkowym zatrudnieniem jako pracownik socjalny pomocy społecznej. Od 2014 roku jest dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku, podejmując i skutecznie realizując działania na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz wspomagania inicjatyw służących powstawaniu nowych miejsc pracy w regionie. Jest pomysłodawczynią i inicjatorką przedsięwzięć organizowanych z partnerami rynku pracy, przyczyniając się do budowania pozytywnego wizerunku Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Przedmiotem szczególnej troski jest zaangażowanie w aktywizację zawodową osób bezrobotnych z terenu gminy oraz rozwój i sprawne funkcjonowanie Lokalnego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego w Czerwionce. Tradycją stały się już organizowane cyklicznie na terenie Gminy targi i jarmarki ofert pracy oraz współpraca z Zespołem Szkół w Czerwionce-Leszczynach w zakresie przygotowania młodzieży do bezpiecznego wejścia na rynek pracy. Do wspólnych działań włącza samorząd gminny, lokalnych przedsiębiorców, poradnię psychologiczno-pedagogiczną oraz ośrodek pomocy społecznej.

 Antoni Procek –  W latach 60-tych rozpoczął pracę w kopalni KWK „Dębieńsko” w Czerwionce jako stażysta. Po okresie stażu przechodził kolejno stanowiska dozoru technicznego, kończąc swą karierę zawodową jako nadsztygar BHP. W 1991 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.  Będąc na emeryturze założył Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne, w którym prowadził sprzedaż detaliczną i hurtową materiałów budowlanych. W chwili obecnej działalność gospodarczą przejął jego syn. Prowadząc firmę wspierał rzeczowo kluby sportowe Płomień Czuchów oraz Górnik Czerwionka, jak również wspomógł prace remontowe przy kościele w Czuchowie. W 2010 roku biorąc udział w wyborach samorządowych z ramienia Ruchu Autonomii Śląska został radnym VI kadencji Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach. W 2014 roku ponownie został wybrany na kolejną kadencję radnym Rady Miejskiej i pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady.

Krystyna Malczyk-Kęska – Urodziła się 1 grudnia 1953 roku w Bełku, w rodzinie o tradycjach śląskich i powstańczych. Ukończyła studia wyższe na Akademii Medycznej w Katowicach na Wydziale Lekarskim, uzyskując dyplom lekarza medycyny w 1979 roku. Po studiach pracowała najpierw w Szpitalu Górniczym w Jastrzębiu na stanowisku młodszego asystenta, a następnie w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rybniku na oddziale chirurgii dziecięcej na stanowisku asystenta, uzyskując pierwszy stopień specjalizacji z chirurgii dziecięcej. Pracę zawodową kontynuowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Żorach na oddziale pediatrii, osiągając tam kolejne stopnie awansu zawodowego oraz świadcząc równocześnie nieustanną, bezinteresowną pomoc medyczną, mieszkańcom z terenu obecnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Od 1999 roku związana jest zawodowo na stałe z naszą Gminą, kiedy to doceniając jej kompetencje i zaangażowanie, powołano ją na stanowisko zastępcy dyrektora nowoutworzonej jednostki – Zespołu Opieki Zdrowotnej w Czerwionce-Leszczynach. Od 2001 roku nieocenioną pomoc pacjentom świadczy w ramach spółki partnerskiej. Przez cały okres pracy zawodowej pełniła równocześnie ważne funkcje społeczne, będąc między innymi: przewodniczącą Rady Sołeckiej w Bełku, członkiem społecznym Komisji Zdrowia przy Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, członkiem Rady Nadzorczej Zakładu Opieki Zdrowotnej w Knurowie, świadczącego pomoc zdrowotną również mieszkańcom naszej gminy, Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Podkreślić należy, że dom pani doktor był też od zawsze małym pogotowiem ratunkowym, otwartym o każdej porze dla rodziców zaniepokojonych nagłą zmianą stanu zdrowia swoich dzieci. Pamiętała też i nadal pamięta o swoich starszych pacjentach, otacza ich szczególną opieką, odwiedza, dzieli się z nimi dobrym słowem i radą.

Czesław Żemła –  Od 45 lat związany z amatorskim ruchem artystycznym – początkowo w Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego „Dębieńsko”, a następnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Założyciel śląskiej kapeli i kabaretu podwórkowego „Trzy Ofiary Drogi do Europy” oraz „Kapeli z Naszego Miasteczka”. Sam o sobie mówi – coś tam pisza, rzeźbia, maluja, grom, śpiewom i recytuja. Jest laureatem blisko stu nagród w konkursach o randze lokalnej, powiatowej, wojewódzkiej, a także ogólnopolskiej. Wraz z kapelą i kabaretem podwórkowym „Trzy Ofiary Drogi do Europy” zdobył tytuł Mistrza Humoru Śląskiego podczas Festiwalu Humoru Śląskiego w Rudzie Śląskiej. W 2000 roku wziął udział w Festiwalu Kabaretów Małomiasteczkowych, podczas którego zdobył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kultywowanie „mowy ojców”.  Jest również przewodnikiem po czerwieńskich familokach w obrębie Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” oraz uczestnikiem spotkań z młodzieżą szkolną i przedszkolną.

Krzysztof Dyrbuś – Studiował na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej, uzyskując w 1993 roku z wyróżnieniem dyplom lekarza. Po ukończeniu studiów, od 1993 roku pracuje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie jest Kierownikiem Pracowni Hemodynamiki Oddziału Kardiologii Polskiej Grupy Medycznej – obecnie Scanmed w Sosnowcu.  W trakcie pracy zawodowej prowadził szereg działań profilaktyczno-leczniczych – nadal je kontynuuje, mających na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa dotyczącej chorób układu krążenia i ich profilaktyki. Aktualnie, z jego udziałem przeprowadzany jest pionierski projekt Lipogram dla Pierwszaka w mieście Zabrze.  Jest lekarzem bezgranicznie zaangażowanym w udzielanie pomocy medycznej pacjentom, w tym również będących mieszkańcami naszej gminy. Jest fachowcem, którego cechuje pełen profesjonalizm, bezinteresowność oraz oddanie podopiecznym.

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Czuchów – Swoją działalność rozpoczęło w 2010 roku, początkowo jako „Klub Kobiet”, a w niedługim czasie jako „Koło Gospodyń Wiejskich”. W 2020 roku przekształciło się w Stowarzyszenie Koło Gospodyń. Działalność Koła polega głównie na kultywowaniu śląskich tradycji, jego członkinie biorą czynny udział we wszystkich wydarzeniach mających miejsce na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, jak i poza nią.

Ks. Konrad Opitek –   Święcenia kapłańskie przyjął 4 kwietnia 1985 roku z rąk ks. bp Herberta Bednorza. Oprócz działalności duszpasterskiej, dzięki współpracy z tutejszym Urzędem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i miejscowym stowarzyszeniem, przyczynił się do wykonania min. renowacji zabytkowych krzyży kamiennych przy drewnianym kościele oraz projektu związanego z upowszechnianiem starego cmentarza z XIX w. Jest jednym z ambasadorów corocznego przeprowadzania na terenie przykościelnym Dni Dziedzictwa Narodowego, które budzą coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności. Służy pomocą przy przeprowadzaniu zbiórek publicznych, których celem jest ratowanie miejscowych zabytków, w wydawaniu okolicznych folderów i pamiątek na temat sołectwa, w którym obecnie sprawuje posługę duszpasterską. Organizuje koncerty i wyjazdy o charakterze religijnym oraz wystawy przedstawiające wydarzenia religijne i społeczne. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, w tym Parafian, wykonał także szereg inwestycji w nowym kościele i wokół niego. Jest niezwykle zaangażowany w życie społeczności lokalnej oraz gminy, w której obecnie zamieszkuje i co wymaga podkreślenia – działa. W uznaniu zasług dla kościoła, w roku 2015 został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Archidiecezji Katowickiej. Dekretem Arcybiskupa w dniu 1 sierpnia 2017 roku objął urząd proboszcza parafii św. Jana Sarkandra w Bełku.

Bożena Bierowiec-Chrustek – Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie jako nauczyciel fizyki ze specjalnością nauczycielską. W 1987 roku podjęła pracę nauczyciela w placówkach oświatowych w naszej gminie. Obecnie pracuje w Szkole Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego oraz Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce-Leszczynach. Jest także ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych ds. awansu zawodowego nauczycieli. Zaangażowana była w takie projekty jak: „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką”, „Zrozumieć fizykę i poznać przyrodę”, „Zainteresowanie uczniów fizyką kluczem do sukcesu”. Jej uczniowie zostali laureatami, finalistami, zdobywali wyróżnienia w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich, rejonowych i szkolnych z fizyki i matematyki oraz wolontariatu. Przez wiele lat koordynowała akcje organizowane przez UNICEF i Polska Akcję Humanitarną, była także koordynatorem „Szkoły bez przemocy”. Zwieńczeniem jej pracy wychowawczej było uzyskanie w 2021 roku dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Czerwionce-Leszczynach certyfikatu „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom” – certyfikat przyznawany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Edward Kucharczyk – Pracę zawodową rozpoczął już w czasie trwania studiów w Zakładzie Remontowo Budowlanym w Rybniku, a po ich zakończeniu w 1977 roku został kierownikiem budów na terenie Rybnika. W 1993 roku został prezesem spółki ZPHU Stal-Drew, od 2001 roku pracował w Rybnickich Służbach Komunalnych na stanowisku Głównego Mechanika a następnie Dyrektora, które to pełnił do 2010 roku. Pracę społeczną rozpoczął od 1992 roku, kiedy to został członkiem Rady Sołeckiej w Książenicach. W 1996 roku został wybrany na funkcję Sołtysa, którą pełni przez okres 16 lat aż do 2012 roku. W latach od 2012 do 2016 nadal był aktywnym członkiem Rady Sołeckiej. W tym czasie podejmował szereg działań na rzecz rozwoju Sołectwa.  W kadencji 1998-2002 został wybranym radnym Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach i pełnił funkcję Członka Zarządu oraz Przewodniczącego Komisji Budownictwa. W roku 2006 ponownie został radnym Rady Miejskiej i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje aż do 2014 roku. W tym czasie był przewodniczącym Komisji Budownictwa oraz przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów.

Wojciech Pukowiec – W latach 1975-1989 był uczniem Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wodzisławiu, Rybniku i Cieszynie. W wieku 16 lat rozpoczął aktywną działalność w roli muzyka – instrumentalisty, był współzałożycielem i klawiszowcem m.in. takich zespołów jak: Drops, Konflikt, Minus M, Bis, Trojak, Enter. W latach 1979 – 1984 był również piłkarzem – zawodnikiem Klubu Sportowego Unia Turza. Cała Jego działalność zawodowa związana jest z muzyką, był między innymi dyrygentem chóru kościelnego w kościele pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju, pracował jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej w Olzie, założył wydawnictwo muzyczne WOAL, prowadził Zespół Śpiewaczy „Karolinki” a obecnie prowadzi założony przez siebie Zespół Śpiewaczy „Leszczyny”, jest również kierownikiem Domu Kultury w Leszczynach. Od 1991 do 2000 roku pełnił funkcję Dyrygenta Orkiestry Kopalni Węgla Kamiennego „Dębieńsko” a od 2000 roku do chwili obecnej pełni funkcję Dyrygenta Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach. W swojej długoletniej pracy zorganizował wiele przedsięwzięć kulturalnych, w tym imprezy cykliczne takie jak: „Jesienne Impresje Muzyczne”, koncerty kolęd, koncerty majowe, koncerty noworoczne, Festiwal Młodych Talentów, Festiwal Orkiestr Dętych. Jest również pomysłodawcą utworzenia Formacji Mażoretek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj