Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie dotykaj tych szczepionek!

Facebook Twitter

Dopiero teraz ruszyła (28.04.) akcja wiosennego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Termin przesunięto o ponad tydzień. W całym województwie śląskim aż do 10 maja z samolotów wyrzucane będą szczepionki. Wyłożonych zostanie ponad 220 tysięcy dawek.

Akcja wiosennego szczepienia lisów będzie prowadzona przy użyciu samolotów. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 terenów zielonych. W sumie na terenie całego województwa zostanie wyłożonych 223 160 dawek szczepionki. Znajdą się one nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych.

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek. Zapach przynęty lisy wyczuwają nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty przez lisa dochodzi do uszkodzenia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką i pobrania szczepionki przez zwierzę.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje aby nie podnosić szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. „Zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa i zwierzę nie zje już takiej kostki. Przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka.

Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki należy bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką, a następnie skontaktować się z najbliższym lekarzem lub placówką służby zdrowia. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Wprowadzenie szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku. W wyniku prowadzonych do tej pory działań obserwuje się wyraźny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt w województwie śląskim. W 2003 roku zanotowano jeden przypadek wścieklizny u dziko żyjącego zwierzęcia, rok później – dwa. Ale w latach 2007–2010 nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania. Podobnie było w 2013 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj