Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niech będą bezpieczne! Wakacje pod okiem policjantów

Facebook Twitter

Nadszedł czas letniego wypoczynku – szczególne chwile dla całych rodzin. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci. Podczas tegorocznych wakacji przyświecać nam będzie ponownie hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

W ostatnich dniach akcje związane z tym hasłem organizowane był m.in. w Raciborzu i Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim. W tej pierwszej miejscowości policjanci wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolowali zbiorniki wodne i baseny na terenie powiatu raciborskiego. Zwracano uwagę nie tylko na kąpiące się osoby, ale i na tych którzy nad wodą wypoczywali, w tym wędkarzy.

fot. policja Racibórz

Niestety zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą do wody wbrew zakazom umieszczonym na znakach i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Szczególnie teraz w okresie wakacji kiedy temperatura na dworze skłania do kąpieli w wodzie. Dlatego raciborscy dzielnicowi wspierani przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych i wszystkich mieszkańców, regularnie patrolują teren wokół zbiorników wodnych i basenów na terenie całego powiatu raciborskiego sprawdzając, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych czy też młodzież. Oprócz dzieci, z uroków ciepłej aury i wody chętnie korzystają także wędkarze. Mundurowi sprawdzają warunki w jakich łowią ryby, przypominając o zakazie kąpieli w miejscach zabronionych oraz o zachowaniu środków ostrożności podczas pobytu nad wodą.

– piszą raciborscy stróże prawa.

W Goleszowie policjanci podczas dwóch pikników powtarzali wiadomości o bezpieczeństwie na drogach, szczególnie tych związanych z ruchem pieszych i rowerzystów. Pierwszy piknik odbywał się przy „goleszowskiej plaży”, gdzie sceneria idealnie wpisywała się do akcji „bezpieczne wakacje”. Do działań profilaktycznych zaangażowani byli również policjanci ruchu drogowego i radiowóz wypadkowy cieszyńskiej drogówki- była to więc idealna okazja do powtórzenia wiadomości i bezpieczeństwie na drogach, szczególnie tych związanych z ruchem pieszych i rowerzystów. Z kolei na drugim pikniku z okazji 30-lecia spadochroniarstwa ziemi cieszyńskiej można było skorzystać z podniebnej podróży śmigłowcem oraz zobaczyć sprzęt wojskowy. Każdy chętny mógł na każdym z dwóch pikników zobaczyć sprzęt policyjny, a dzieci, po udzieleniu poprawnych odpowiedzi związanych z bezpieczeństwem podczas wakacji, otrzymały wakacyjne gadżety z akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W ramach tej ogólnopolskiej akcji policjanci także informują o konkursie plastyczno – filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK”, którego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Jak mówią śląscy stróże prawa te akcje będą organizowane nie tylko teraz na początku wypoczynku, będą powtarzane cyklicznie w wielu miejscowościach przez cały okres wakacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj