Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe metody kominiarzy. Wykryją zanieczyszczenia dronem? Konferencja kominiarska odbyła się w Rybniku

Facebook Twitter

Nowe obowiązki, nowe wyzwania i zmiany w prawie. Przez dwa dni w Rybniku dyskutowali kominiarze. W mieście odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Kominiarska. Uczestniczyło w niej ponad stu przedstawicieli tego zawodu.

Kolejny raz w Rybniku odbywa się konferencja kominiarzy

Rafał Dydak prezes korporacji Mistrzów Kominiarstwa województwa śląskiego podkreśla, że szczególnie u nas, na Śląsku zmiany w prawie są najbardziej widoczne, ponieważ jesteśmy w przededniu wprowadzenia fazy restrykcyjnej uchwały antysmogowej.

My jesteśmy jednym z ogniw w tym działaniu. Nasza rola nie kończy się tylko na wyczyszczeniu komina

– mówi Dydak. To m.in. sprawy związane z Centralnym Rejestrem Emisyjności Budynków:

Rafał Dydak: Teraz my pomagamy wypełniać cały ten rejestr.

Radio 90: To jest obowiązek właściciela budynku?

Rafał Dydak: Tak, ale nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, że jak będzie wypełniał tę kartę to zaznacza, że opala dom kotłem węglowym, ale nie wspomni o tym, że jest jeszcze urządzenie gazowe, jakiś kominek. Teraz to jeszcze może przejść, ale od przyszłego roku rusza już bardziej zdecydowany program, gdzie my będziemy wykonywać kontrole w budynkach, na zasadzie weryfikacji tego, czy to zostało dobrze podane.

Jak w każdej dziedzinie, trzeba się dokształcać, poznawać nowe techniki. A tymi są m.in. loty dronami, które kontrolują jakość powietrza.

Kontrole dom po domu nie przynoszą takiego efektu, bo albo nie jesteśmy wpuszczani, albo szybko następuje zmiana wrzucanego do kotła paliwa. Dron może bezpośrednio wskazać sprawcę zanieczyszczenia

– mówi Mariusz Sumara z firmy, która wykorzystuje drony w ocenianiu jakości powietrza:

Mariusz Sumara: Wskazują z dużą precyzją potencjalnego emitera substancji zakazanych (…). Dron wykonuje oblot danej przestrzeni, cały czas ma włączone urządzenie pomiarowe. Tam, gdzie uchwyci coś niepokojącego, (…) szukamy przyczyny. Podlatujemy bezpośrednio do kolejnych budynków. (…) Dzięki temu poprawiamy efektywność działań.

Zobacz zdjęcia:

W najbliższych dniach na naszej antenie często powracać będziemy do tematu czystego powietrza, smogu, ale i zagrożeń związanych z czadem w programie Eko Patrol Radia 90! Słuchajcie nas!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024