Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Familoki w Boguszowicach czekają na termomodernizację. Konserwator zabytków mówi „stop”

Facebook Twitter

Familoki w Boguszowicach nie mogą być ocieplone, bo sposobowi realizacji zaplanowanych prac sprzeciwia się Miejski Konserwator Zabytków. Takie podejścia mieszkańcy narzekający na chłód w domach nie potrafią zrozumieć.

Familoki w Boguszowicach zostaną wreszcie ocieplone?

Familoki w Boguszowicach czekają na termomodernizację. Czy ta dojdzie do skutku?

Poprzedni Konserwator Zabytków w Rybniku wyraził zgodę na termomodernizację familoków w Boguszowicach, obecny Henryk Mercik – ją kwestionuje. W efekcie Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe może stracić 10 mln dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a mieszkańcy 13 familoków przez kolejne lata będą mieszkać w nieocieplonych budynkach.

Wczoraj (15.02.) Arkadiusz Żabka spotkał się z lokatorami i prezesem spółdzielni, którzy nie rozumieją sytuacji, tym bardziej że kilka familoków udało się już wyremontować metodą akceptowaną przez ówczesnego rybnickiego konserwatora.  Mówi Rafał Przeczek prezes SM Południe:

Radio 90: To nie jest ta stuletnia cegła, ona jest przykryta. To, co widzimy, to imitacja, tak?

Rafał Przeczek: Tak, ta stuletnia cegła jest pod spodem, na tym mamy warstwę ocieplenia i na tym mamy warstwę tych płytek klinkierowych, które moim skromnym zdaniem, dosyć dobrze „imitują” ten pierwotny wygląd budynku. Ta pilotażowa realizacja wypadła bardzo zadowalająco, spotkała się z pełną akceptacją ówczesnego konserwatora zabytków. W związku z tym zaplanowaliśmy tą samą metodą  termomodernizację kolejnych 13 budynków. Po drodze, w międzyczasie zmienił się Miejski Konserwator Zabytków. Kiedy my zgłosiliśmy zamiar przystąpienia do tych robót, dostaliśmy decyzję odmowną – my tych budynków tą metodą jak dotychczas nie możemy termomodernizować, ponieważ aktualny konserwator uważa, że ta metoda niszczy te zabytki.

Rafał Przeczek, prezes SM Południe w Rybniku

Brak termomodernizacji 100 letnich, oznacza większe koszty ogrzewania mieszkań dla mieszkańców. Ci nie rozumieją stanowiska Miejskiego Konserwatora Zabytków:

W mieszkaniu mam 14 stopni, a mam małe dziecko, niepełnosprawne. Co roku jest ta sama historia – mam zimno. Wystarczy, że trochę ruszy się wiatr i od razu jest chłodno. (…) Ważne jest zdanie jednej osoby, która ma swoją wizję? Czy ważne jest dobro ogółu?

Dlaczego Miejski Konserwator w Rybniku Henryk Mercik nie zgadza się na dalszą termomodernizację 13 familoków w Boguszowicach ? Czekamy na odpowiedź.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj