Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe miejsce na kulturalne akcje dla młodzieży

Facebook Twitter

Młodzieżowy Dom Kultury to placówka oferująca szeroki wachlarz zajęć pozaszkolnych dla młodych ludzi z Rybnika. Działa od 1985 roku, a od 1995 roku funkcjonuje na osiedlu Nowiny, zajmując budynki przy ul. Władysława Broniewskiego 23 oraz przy ul. Chabrowej 7 i 9. Teraz zyska nową siedzibę.

fot. Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, na potrzeby placówki przebudowany zostanie budynek, w którym funkcjonował Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny. Inwestycja ma już pozwolenie na budowę, ogłoszenie przetargu planowane jest w II kwartale 2021 r., a prace zaplanowano na lata 2021-2022. Warto dodać, że inwestycja zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 9,6 mln zł.

Inwestycja rozwiąże istniejący obecnie problem braku miejsca do realizacji przez MDK bogatej oferty bezpłatnych zajęć w zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa oraz integracji europejskiej.

Jak będzie wyglądała nowa siedziba MDK? Projekt zakłada przebudowę budynku Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego od strony południowej – pozostała część zostanie wyburzona.

– Forma architektoniczna budynku została dostosowana do istniejącego otoczenia na osiedlu Nowiny. Budynek o prostej bryle z płaskim dachem wkomponowany jest w otoczenie istniejących 11-piętrowych budynków z wielkiej płyty oraz budynków z lat 60 i 70 XX w. Zastosowane materiały wykończeniowe są nowoczesne, lecz dobrze komponują się z istniejącą architekturą – zakłada projekt architektoniczno-budowlany przedsięwzięcia.

Wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób, warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie – m.in. takie przestrzenie przewidziano na parterze budynku. Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną zlokalizowane będą trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku będą też: też ciemnia fotograficzna, dwie sale taneczne z szatniami i węzłami sanitarnymi, magazyny kostiumów. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych (m.in. dostosowana winda, pochylnie zewnętrzne, odpowiednio wyposażone toalety).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj